כשעתיים אחרי הדיווח של הוול סטריט ג'ורנל הערב (שני) כי המיליארדר הרוסי רומן אברמוביץ' סבל מסימפטומים של הרעלה מוקדם יותר החודש לאחר פגישה בקייב במסגרת ניסיונות התיווך בין רוסיה לאוקראינה, דוברו של אברמוביץ' מאשר רשמית: "הוא סבל מתסמינים של הרעלה בזמן שיחות השלום". זאת ברקע דיווחים כי אברמוביץ' הציע לצייד את הצבא האוקראיני ואף להעביר את פעילותו לאוקראינה.

האוליגרך הרוסי ולפחות שני בכירים בצוות האוקראיני שהשתתפו בשיחות המשא ומתן סבלו מתסמינים שכללו עיניים אדומות, דמעות, כאבים, פצעים וקילופי עור בפניהם ובידיהם, הנחשבים לאופייניים להרעלה. לפי הדיווח ב-WSJ, מאחורי ניסיון ההרעלה גורמים לאומנים במוסקבה שמתנגדים למשא ומתן.

היאכטה "אקליפס" של רומן אברמוביץ' (צילום: רויטרס)
היאכטה "אקליפס" של רומן אברמוביץ' | צילום: רויטרס

על פי הדיווח, מצבם של אברומביץ' והפולטיקאי האוקראיני רוסטם אומרוב השתפר מאז וחייהם אינם בסכנה. נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, שנפגש עם אברמוביץ', לא הושפע מכך. דוברו של זלנסקי אמר שאין לו מידע על חשד להרעלה. 

 עיתונאי הגרדיאן שון ווקר אישר את הדיווח ואמר כי מקור יודע דבר אמר שאברמוביץ' איבד את ראייתו למספר שעות וטופל בטורקיה.

מומחים מערביים שבדקו את האירוע טוענים שקשה לקבוע האם הסימפטומים נגרמו מרעלן כימי, ביולוגי או חומר רדיואקטיבי. בדיווח המקורי נכתב אמנם שלא ברור מי ביצע את המתקפה, אבל הגורמים שהדליפו את המידע סבורים שמדובר בגורמים רוסיים קיצונים שלא רוצים בהצלחת השיחות.

_OBJ

לפי אותם דיווחים, שיחות השלום המדוברות נערכו בלילה שבין ה-3 ל-4 במרץ. התסמינים נראו כתסמינים של הרעלה כימית, ושלושת האוקראינים שנפגעו טופלו בדירה בקייב. התסמינים שככו בהדרגה במהלך השבוע שלאחר מכן.

אתמול פרסמה העיתונאית נטליה קרפיבה כי נשיא אוקראינה זלנסקי אישר שכמה אוליגרכים רוסים, כולל אברמוביץ', הציעו לשלוח כסף לצבא האוקראיני, לבנות מחדש את אוקראינה ולהעביר את עסקיהם לשם. זלנסקי אמר שלכל איש עסקים רוסי שמוכן לתמוך בצבאו יוצעו אבטחה ועבודה.