חושך באוקראינה: שרפות השתוללו הלילה (שני) בתחנות כוח בערים חרקוב ובדנייפרופטרובסק וגרמו לנזק רב. לטענת האוקראינים, רוסיה שיגרה טילים לעבר תחנות הכוח כחלק מפעולת נקמה "על שורת ההפסדים בקרב". בעקבות הפגיעה בתחנות הכוח, הפסקת חשמל נרחבת וחריגה התרחשה בעיר חרקוב, השנייה בגודלה באוקראינה. הנשיא זלנסקי האשים את רוסיה במעשה ואמר כי "מוסקווה רוצה להשאיר אזרחים ללא חשמל וחימום".

על רקע הפסקת החשמל הנרחבת במדינה והמתקפה הרוסית, כפי שטוענים באוקראינה, הנשיא זלנסקי פרסם בעמוד הטלגרם שלו הצהרה קצרה שבה הוא התגאה בהישגים של חייליו אל מול הרוסים. "היום כולם רואים ומציינים את פעולות הלוחמים שלנו בצפון, בדרום ובמזרח אוקראינה", אמר. "העולם מתרשם, האויב נכנס לפאניקה".

מלחמת רוסיה אוקראינה: כוחות אוקראיניים בקופיאנסק (צילום: רויטרס)
מתקפת הנגד: כוחות אוקראיניים בקופיאנסק | צילום: רויטרס

 

בנוסף, זלנסקי העביר בהצהרתו מסר ללוחמים בשדה הקרב: "אוקראינה גאה בכם, מאמינה בכם, מתפללת עבורכם ומחכה לכם. אנחנו בטוחים שאתם מסוגלים לזה. תגיעו ותכבשו חזרה את הגבולות שלו - על כל חלקיו, הם יקראו לזה 'מחוות רצון טוב' - אנחנו נקרא לזה ניצחון". 

ראש עיריית חרקוב, איגור טרחוב, אמר כי התקיפה השביתה את החשמל והמים לחלק גדול מהעיר. לדבריו, מדובר ב"נקמה" של הרוסים על ההצלחה של צבא אוקראינה בשדה הקרב. על פי הדיווחים, הפסקות חשמל התרחשו גם בערים נוספות במזרח המדינה כמו דניפרו, פולטבה, אך גורמים רשמיים אמרו כי החשמל חזר באותן ערים כעבור מספר שעות.

מתקפת הנגד האוקראינית נמשכת: "קרובים לגבול"

ההישגים שבהם זלנסקי התגאה בהצהרתו, החלו לפני שבועיים בדיוק בפתיחת מתקפת הנגד של אוקראינה מול הכוחות הרוסיים - להחזרת השטחים שנכבשו. רק אתמול באוקראינה פרסמו תמונות של חיילים אוקראינים מניפים שוב את דגל המדינה בקופיאנסק - מה שמעיד על החזרת השליטה לידם.

שרפה בתחנת הכוח בחארקוב (צילום: רויטרס)
השרפה בתחנת הכוח בחרקוב שהשאירה רבים ללא חשמל וחימום | צילום: רויטרס
וולודימיר זלנסקי, ולדימיר פוטין (צילום: ap)
זלנסקי נגד פוטין: "רוצה להשאיר אזרחים ללא חשמל וחימום" | צילום: ap

מתקפת הנגד האוקראינית מתקדמת בקצב חסר תקדים. מפקד צבא אוקראינה עדכן אמש כי מתחילת חודש ספטמבר הצליחו כוחותיו לכבוש מחדש שטח בגודל של כ-3,000 קמ"ר, וכי הצבא האוקראיני מתקרב לגבול הצפון-מזרחי של המדינה.

"בכיוון חרקוב התחלנו להתקדם לא רק לכיוון דרום ומזרח, אלא גם צפונה", דיווח מפקד צבא אוקראינה. "נותרו עוד 50 ק"מ עד לגבול (עם רוסיה)".