רבים כבר דיברו על התנהגותו הלא צפויה של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ועל השיקולים שהביאו אותו להורות על פלישה לאוקראינה. על פי דיווח שהתפרסם הבוקר (ראשון) בדיילי מייל הבריטי, גורמי מודיעין במערב סבורים שההתנהלות ה"לא יציבה" של פוטין בתקופה האחרונה היא תוצאה של מצבו הרפואי – שלכאורה משפיע על תפיסת המציאות שלו.

הכתבה מסתמכת על שיחות עם אנשי מודיעין שמכירים את פוטין ועקבו אחר מצבו בשנים האחרונות. לדבריהם, "חל שינוי ברור בקבלת ההחלטות שלו בחמש השנים האחרונות. בסביבתו הקרובה הבחינו בשינוי בדרך ובבהירות החשיבה שלו, וכיצד הוא תופס את העולם שסביבו".

ולדימיר פוטין שר (צילום: RT)
פוטין, בימים שבהם פניו היו רזות יותר | צילום: RT

המקור ששוחח עם העיתון הבריטי הוסיף שהעובדה שפוטין כמעט ולא מתודרך על המחדלים והקשיים במלחמה תורמת למצב הבעייתי, אך העלה השערה נוספת – שקשורה למצבו הבריאותי של הנשיא הרוסי. על פי מידע מודיעיני "אמין ויוצא דופן" שהועבר לבכירים בבריטניה, פוטין סובל מהידרדרות פסיכולוגית שנגרמת בשל מצבו הפיזי.

נשיא צרפת מקרון ונשיא רוסיה פוטין בפגישה (צילום: reuters)
הראיה המפלילה? פוטין יושב הרחק ממקרון | צילום: reuters

ליתר דיוק, הבריטים מעריכים שפוטין סובל ממחלה נוירולוגית כגון פרקינסון או דמנציה, או דווקא מסרטן. במקרה האחרון, ההערכה היא שהטיפול הרפואי שפוטין מקבל פגע במצבו הקוגניטיבי. איך זה קורה? הבריטים העלו השערה ש"התקף סטרואידים", שנגרם עקב צריכה ממושכת של סטרואידים, הזיק לנשיא הרוסי.

גורמי המודיעין הגיעו להערכה הזו אחרי שצפו בשינויים שחלו בגופו של פוטין בשנים האחרונות. לדבריהם, החלטתו לבודד את עצמו מאחרים מחזקת את החשד שהמערכת החיסונית של פוטין נחלשה ושהוא חושש מאוד למצבו הרפואי. יתרה מזאת, פוטין נראה "נפוח" יותר באזור הצוואר והפנים – מה שעלול להעיד על תופעת לוואי של שימוש ממושך בסטרואידים.

בשנים האחרונות צצו שמועות על מצבו הרפואי של פוטין, בעקבות תמונות מעברו שהעידו על השינוי הדרסטי בפניו. ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור שבחנה את התמונות של הנשיא הרוסי, העריכה: "המראה התפוח המאפיין את פניו בימים אלה אופייני לאנשים שנוטלים סטרואידים. אין דרך לדעת אם השינוי הזה הוא בגלל סטרואידים או הזרקות. לנטילת סטרואידים בגילו הנוכחי יש הרבה תופעות לוואי, ולא בטוח שהוא מוכן לסכן את עצמו. הרבה יותר סביר שמדובר בהזרקות".