חשד לפשעי מלחמה חמורים בפרוורי קייב: יממה לאחר נסיגת הכוחות הרוסיים מקייב ופרווריה – הולכים ומתבררים ממדי האסון שהם הותירו אחריהם. מאתמול מתפרסמות ברחבי העולם תמונות קשות של מאות אזרחים אוקראינים בעיירות בוצ'ה, אירפין ואחרות, שככל הנראה נרצחו על ידי החיילים הרוסים.

משרד ההגנה הרוסי הכחיש היום (ראשון) כי הזוועות שנחשפו בוצעו על ידי הכוחות הרוסיים, וכינו את הצילומים שפורסמו על ידי אוקראינה "פרובוקציה". במשרד טענו כי כל היחידות הרוסיות עזבו את בוצ'ה כבר ב-30 במרץ. מחלקת המדינה האמריקנית טוענת כי ישנם דיווחים המראים כי המיליציה "קבוצת ואגנר", הנתמכת על ידי הקרמלין, עומדת מאחורי האירועים הקשים באזור. המיליציה נודעה כמי שנשלחה לאוקראינה כדי לרצוח את הנשיא וולודימיר זלנסקי.

בבוצ'ה אותרו יותר מ-400 גופות של אזרחים שנכפתו ונורו, מפוזרות לאורך הרחובות בעיר. כשבאחד המקומות אותר קבר אחים עם 280 גופות. באוקראינה טוענים שההרג בבוצ'ה הוא "טבח מכוון". שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן אמר כי התמונות מבוצ'ה הן כמו "אגרוף בבטן", בראיון ל-CNN. "אמרנו עוד לפני שהפלישה, שרוסיה עלולה לבצע זוועות, אחרי הפלישה כבר הבהרנו שהכוחות הרוסיים מבצעים פשעי מלחמה", הוסיף בלינקן.

המלחמה באוקראינה - סיקור N12:

בנוסף לכך, בלינקן אמר כי "הדבר החשוב ביותר הוא שלא נישאר אדישים לזה ולא ניתן לזה לעבור. כל עוד התוקפנות הרוסית נמשכת, המראות האלה הם המציאות היומיומית באוקראינה. זה חייב להיפסק". לזעזוע האמריקני מצטרפים גם באירופה. קנצלר גרמניה אולף שולץ קרא לשפוך אור על "פשעי הצבא הרוסי נגד אזרחים באוקראינה".

בשעות הערב הצטרף גם שר החוץ יאיר לפיד לגינויים הבין-לאומיים, ומסר כי "אי אפשר להישאר אדיש אל מול התמונות המחרידות שהתגלו בעיר בוצ'ה בסמוך לקייב, אחרי שהצבא הרוסי עזב את המקום". הוא הוסיף כי "פגיעה מכוונת באוכלוסיה אזרחית היא פשע מלחמה ואני מגנה אותה נחרצות".

שר החוץ הגרמני היה תקיף עוד יותר, והבהיר כי "רוסיה חייבת לשלם על פשעי המלחמה שלה בעיירה בוצ'ה, בצורה של סנקציות חמורות יותר"."התמונות מבוצ'ה הן בלתי נסבלות, האלימות חסרת העכבות של פוטין פוגעת במשפחות תמימות ואינה יודעת גבולות. האחראים לפשעי המלחמה הללו חייבים לתת דין וחשבון". 

גם שר החוץ הצרפתי, ז'אן-איב לה דריאן, גינה בתקיפות את מה שהוא כינה כ"התעללות מסיבית" שבוצעה על ידי הכוחות הרוסיים באוקראינה בשבועות האחרונים. כמו האחרים, גם הוא התמקד בעיירה בוצ'ה, והבהיר כי מעשי רוסיה מהווים פשעי מלחמה וכי צרפת תעבוד עם הרשויות האוקראיניות ובית הדין הפלילי הבין-לאומי כדי להעמיד למשפט את האחראים לזה.

גופות אזרחים בבוצ'ה ואירפין, אוקראינה
גופות אזרחים בבוצ'ה ואירפין, אוקראינה

גורם בכיר בלשכת הנשיא האוקראיני קרא למערב להטיל חבילה נוספת, חמישית במספר, של סנקציות על רוסיה, שיכוונו לכל הבנקים שלה, סגירת נמלי העולם בפני ספינותיה והטלת אמברגו על כל סחר עמה.

בתוך כך, מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג הזהיר כי נסיגת החיילים של רוסיה מאזור קייב אינה נסיגה אמיתית אלא פריסה מחדש, שעלולה להביא להתקפות נוספות. בפנטגון טוענים כי רוסיה לא מראה שום מאמץ להפחית בהתקפות האוויריות שלה על אוקראינה.

אזרחים מנותקים מחשמל וגז, בוצ'ה, אוקראינה (צילום: ap)
אזרחים מנותקים מחשמל וגז, בוצ'ה, אוקראינה | צילום: ap

"גופות עם ידיים קשורות, שנורו בראשן על ידי חיילים רוסים, שוכבות ברחובות בוצ'ה", צייץ יועצו של הנשיא זלנסקי מיכאילו פודוליאק. "האנשים האלה לא היו בצבא, לא היה להם נשק, הם לא היוו כל סכנה. כמה עוד מקרים כאלה קורים בדיוק עכשיו בשטחים הכבושים? רוסיה מנהלת מלחמה להשמדת אוקראינה".

עדויות קשות רבות נפוצו ברשתות החברתיות על המראות הקשים שנחשפו לאחר נסיגת החיילים הרוסים. "אנשים מתים בכל רחבי המרחב של הבירה קייב – ברחובות, במכוניות, בחצרות", כתבה העיתונאית האוקראינית אנסטסיה לפאטינה. "קברי האחים הגדולים כבר מלאים בגופות לא מזוהות. משפחות רבות לעולם לא ידעו מה קרה לאהובים שלהם".

גופות אזרחים בבוצ'ה ואירפין, אוקראינה
גופות אזרחים בבוצ'ה ואירפין, אוקראינה
גופות אזרחים בבוצ'ה ואירפין, אוקראינה
גופות אזרחים בבוצ'ה ואירפין, אוקראינה

ברחבי העולם כבר מכנים את הזוועות שנחשפו בשם "טבח בוצ'ה", וקוראים למנהיגי מדינות המערב לספק עוד ועוד נשק ותחמושת לאוקראינה. על פי עדויות שונות, הצבא הרוסי פקד על חייליו לרצוח כל גבר בגיל שבין 16 ל-60 לפני הנסיגה מהאזור. לא רחוק מבוצ'ה, בצד הכביש הראשי המוביל מעיר הבירה, נמצאו גופותיהן של 5 נשים עירומות. על פי מרבית ההערכות, הן נאנסו ונרצחו על ידי החיילים הרוסים.

מאות גופות האזרחים שנמצאו אינן הדבר היחיד שהשאירו הרוסים לפני הנסיגה מקייב. כבר אתמול הזהיר נשיא אוקראינה זלנסקי כי הרוסים הותירו אחריהם מוקשים וחומרי נפץ רבים ברחבי הערים. לדבריו, הרוסים הניחו מוקשים רבים בבתים ובניינים – והחשש הוא מהנזק הרב שהם יגרמו לאחר חזרת האזרחים האוקראינים לבתיהם. "האזור נותר לא בטוח", הזהיר, ואמר שרשויות החירום פועלות לפינוי המוקשים. "רק לאחר מכן ניתן לאזרחים אישור לחזור לאזורים ששוחררו".

שר ההגנה האוקראיני אולכסיי רזניקוב כינה אתמול את בוצ'ה "סרברניצה החדשה", זכר לעיר הבוסנית שנרצחו בה כ-8,000 מוסלמים במלחמת בוסניה בשנת 1995. במוסקווה הכחישו את הטענות לביצוע פשעי מלחמה ולפגיעה באזרחים חפים מפשע. שרת החוץ הבריטית ליז טרוס הודיעה הלילה כי הם פועלים לאסוף ראיות בגין ביצוע פשעי מלחמה של צבא רוסיה באוקראינה.

המוקשים שהכוחות הרוסיים הותירו בשטח (צילום: ap)
המוקשים שהכוחות הרוסיים הותירו בשטח | צילום: ap
גופות אזרחים בבוצ'ה ואירפין, אוקראינה
גופות חמש הנשים, ככל הנראה נאנסו על ידי הרוסים

בנוסף לחיסול המסיבי של אוכלוסייה אזרחית, הולכים ומתרבים גם הדיווחים על ביזה רבתי שערכו החיילים הרוסים באזור לפני נסיגתם. באחד הדיווחים נטען שחיילים רוסים פתחו שוק מיוחד בבלארוס, שם נמכרים "מוצרי הביזה" מפרוורי קייב. "כלי בית, מכשירי חשמל כולל מדיחי כלים, אופניים, שטיחים הם רק חלק מהסחורה שנבזזה", נטען. בדיווח אחר נטען שנגנבו צעצועי ילדים וכלי מטבח רבים.