היום ה-30 למלחמה באוקראינה: על רקע ביקורו המדיני של נשיא ארצות הברית בפולין, משרד ההגנה הרוסי הודיע היום (שישי) כי הושלמו כלל המשימות העיקריות של השלב הראשון במבצע, מה שמאפשר למקד את המאמצים בהשגת המטרה העיקרית - "שחרור דונבאס". הרוסים מודים כי נהרגו 1,351 חיילים, אך האוקראינים טוענים שהצבא הרוסי איבד יותר מ-16 אלף חיילים.

רוסים רבים מבקשים לקחת חלק במבצע באוקראינה ובמקביל, יותר מ-23 אלף אזרחים ממדינות אחרות מ-37 מדינות שונות, ביקשו להצטרף להלחם לצד הרפובליקות העממיות של לוגנסק ודונייצק. עם זאת, בדונבאס דחו את הבקשה ואמרו שהם יגנו על אדמתם בעצמם.

מלחמת אוקראינה רוסיה: כוחות פרו-רוסיים באזור דוניי (צילום: רויטרס)
כוחות פרו-רוסיים באזור דונייצק | צילום: רויטרס

שבוע לאחר הפצצת התיאטרון במריופול והתוצאות ההרסניות נחשפות - 300 בני אדם, רובם נשים וילדים, מצאו את מותם, כך לפי הצהרה רשמית של עיריית מריופול. 1,300 בני אדם הסתתרו במבנה ותפסו מחסה מפני הכוחות הרוסיים. התקיפה בתיאטרון מסתמנת כקטלנית ביותר מאז החלה הלחימה ב-24 לפברואר.

"חייבים להתקדם לעבר השלום", אמר זלנסקי בסרטון. "בכל יום שבו אנחנו ממשיכים את ההגנה אנחנו מביאים את השלום ומקרבים את הניצחון. זה בלתי אפשרי עבורנו לא לנצח במלחמה הזאת". זלנסקי גם הזכיר את הסנקציות שהטיל המערב וגם דחק הלילה בחברי המועצה של האיחור האירופי להטיל סנקציות נוספות על רוסיה. מנגד, ראש ממשלת רוסיה לשעבר וסגן יושב ראש מועצת הביטחון דמיטרי מדבדב אמר שזה "טיפשי" לחשוב שהסנקציות יכולות להשפיע באופן כלשהו על מוסקווה.

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הצהיר שארצות הברית תספק יותר גז לאירופה במטרה לסייע לה להפחית את התלות בגז הרוסי. עוד פורסם היום שביידן יבקר במהלך היום בעיירה ז'שוב שבמזרח פולין, כ-80 ק"מ מגבול אוקראינה - כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

המלחמה באוקראינה – דקה אחר דקה

22:30: נשיא צרפת מקרון: "אין שום סיבה לקבל את הדרישה לשלם על גז רוסי ברובל".

22:25: פולין תפרסם בשבוע הבא תוכנית חדשה להפסקת שימוש בדלקים שמקורם ברוסיה, כך הודיע ראש הממשלה במדינה.

21:32: שר החוץ האוקראיני על שיחות הפסקת האש: "אין קונצזוס סביב שולחן המו"מ. רוסיה דבקה באולטימטומים שלה".

21:17: על פי דיווחים ב"ניו יורק טיימס" רוסיה איבדה את שליטה על העיר חרסון. על פי בכירים אמריקנים צבא אוקראינה הצליח ליצור רצף טריטוריאלי בתום קרבות עזים מול כוחות רוסיים.

21:01: חיל האוויר האוקראיני טוען כי מספר בניינים נפגעו מטילי שיוט רוסיים בבסיס במחוז ויניצה.

20:53: הצוות הטכני המטפל בכור בצ'רנוביל לא התחלף מזה 4 ימים, כך מדווחת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

20:30: זלנסקי שוחח עם נשיא טורקיה ארדואן על החשש ממחסור חמור במזון ומי שתיה באוקראינה.

20:18: בכיר במשרד הביטחון האוקראיני טוען כי "אף אחד לא יוותר או יכנע בקרב על הנמל במריופול לידי רוסיה".

19:46: חברת "Spotify" שמספקת שירותי מוזיקה דיגיטליים הודיעה שהיא עוצרת את פעילותה ברוסיה.

19:44: ביידן מבקר בפולין: נשיא ארצות הברית אמר למקבילו הפולני שהדבר החשוב ביותר שהם יכולים לעשות הוא "לשמור על הדמוקרטיות מאוחדות".

18:18: שר החוץ האוקראיני טוען שהמשא ומתן עם רוסיה "קשה מאוד" וכי הצדדים לא הגיעו להסכמות לפי המתווה שהציע נשיא טורקיה ארדואן.

18:14: ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון והנשיא הסיני שי ג'ינפינג שוחחו על המצב באוקראינה.

18:09: שגריר רוסיה בפריז זומן לשיחה במשרד החוץ הצרפתי בעקבות ציוץ שהעלתה השגרירות לטוויטר. "הפוסטים הללו אינם מקובלים, הבהרנו זאת היום לשגריר רוסיה. אנחנו מנסים לשמור על דיאלוג עם רוסיה והפעולות הללו אינן מקובלות".

17:55: חבר בצוות המשא ומתן הרוסי טוען שאוקראינה מנסה למשוך זמן.

16:56: סגנית ראש ממשלת אוקראינה אירינה ורשצ'וק: 14 ערים אוקראיניות נכבשו בידי חיילים רוסים.

16:47: נשיא פולין אנדז'יי דודה עדיין לא פגש את נשיא ארה"ב ביידן בגלל תקלה במטוס. דודה היה אמור להגיע לעיירה ז'שוב שעל הגבול עם אוקראינה, לשם הגיע ביידן. עם זאת, המטוס שבו טס דודה, חזר לוורשה - שם ביצע נחיתת חירום. בתקשורת הפולנית מדווח כי הוא יעלה למטוס אחר כדי להגיש לז'שוב.

16:40: "רוסיה תמשיך בפעולותיה עד שהיעדים שנקבעו על ידי הנשיא פוטין יושגו", הודיע דובר משרד ההגנה הרוסי.

16:37: בהודעה חריגה - רוסיה מפרסמת את מספר האבידות של כוחותיה: 1,351 חיילים רוסים נהרגו ו-3,825 נפצעו.

16:22: דובר משרד ההגנה הרוסי הודיע שכוחות הצבא הרוסי יתמקדו בשחרורו המוחלט של המחוז הבדלני דונבאס - זאת לאחר שעדכן כי 93% מהמחוז הבדלני לוהנסק בשליטת הרוסים. בנוסף, הוא הודיע כי כל ניסיון של המעצמות לסגור את המרחב האווירי של אוקראינה ייענה.

16:19: האו"ם מעדכן: 1,081 אזרחים נהרגו ו-1,707 נפצעו מתחילת המלחמה באוקראינה.

16:00: ג'ייק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי של הנשיא ביידן, הודיע שלנאט"ו יש תוכנית מגירה במקרה שרוסיה תחליט להילחם באחת ממדינות הארגון.

15:56: שר ההגירה של דנמרק אמר שמדינתו תקלוט יותר מ-100 אלף פליטים מאוקראינה.

15:30: פוטין מאשים את המערב: "המערב מנסה למחוק את התרבות הרוסית, כולל יצירות של מלחינים גדולים כמו פיוטר צ'ייקובסקי, דמיטרי שוסטקוביץ' וסרגיי רחמנינוב".

15:15הממשלה הסינית מזהירה את חברות האנרגיה הממשלתיות מפני "מהלכים פזיזיים" בקניית נכסים רוסיים.

14:25: פקיד בכיר באו"ם טוען שיש מידע על קברי אחים עם מאות גופות במריופול. בנוסף, הוא אמר שיש תיעודים שבהם נראים פקידי ממשל אוקראינים נלקחים בכפייה כבני ערובה.

13:51: בכיר בפרויקט המזון העולמי של האו"ם מסר שהוא "מודאג מאוד" בנוגע למלאי המזון שהולך ואוזל בעיר מריופול.

13:05: עיריית מריופול מודיעה רשמית: מתוך 1,300 בני אדם שהסתתרו, רובם נשים וילדים, כ-300 נהרגו בתקיפה הקטלנית ביותר מאז החלה הלחימה. "למרבה הצער אנחנו מתחילים את היום הזה עם חדשות רעות", נכתב בהצהרה הרשמית של העירייה. "עדי ראייה דיווחו כי כ-300 בני אדם מתו בתיאטרון הדרמה מריופול כתוצאה מהפצצת מטוס רוסי. אני לא רוצה להאמין בזוועה הזו עד הסוף. אני רוצה להאמין שכולם הצליחו לברוח, אבל העדויות של אלו שחזו בפעולת הטרור הזו מבפנים - אומרות את ההיפך".

12:39: האוקראינים מעדכנים על האבידות של הצבא הרוסי במלחמה: לטענתם יותר מ-16 אלף חיילים נהרגו, 115 מטוסים ו-125 מסוקים הופלו ו-561 טנקים הושמדו.

12:35: באוקראינה טוענים שלפחות 300 בני אדם נהרגו בהפצצה על התיאטרון במריופול בשבוע שעבר, כך לפי דיווח בגרדיאן.

12:25: ביידן הצהיר: ארצות הברית תספק יותר גז לאירופה במטרה לסייע לה להפחית את התלות בגז הרוסי.

12:23: הרוסים הצליחו להקיף את העיר צ'רניהיב שבצפון אוקראינה ולנתק אותה, כך הודיע המושל האזורי.

11:58: 4 בני אדם נהרגו בהפגזה רוסית שפגעה במרפאה שפעלה כמרכז לסיוע הומיטרי בחרקוב, כך טוענת המשטרה המקומית. 3 בני אדם נוספים נפצעו מהאש לפי הדיווח, ובאוקראינה טוענים שאין מתקן צבאי בקרבת המקום. ברויטרס ציינו שלא יכלו לאמת את הדיווח.

11:42: העיתונאית הרוסית מרינה אובסיאניקובה, שהתפרצה לשידור של הערוץ הרוסי הראשון ומחתה נגד המלחמה, מואשמת בהכפשת הפעילות של הכוחות הרוסיים באוקראינה. על פי הדיווח במהדורה הרוסית של ה-BBC, העיתונאית לשעבר עומדת כעת למשפט במוסקבה בגין "פעילות ציבורית שמטרתה להכפיש את הפעילות של הצבא הרוסי, בעוד הכוחות הרוסיים מגנים על השלום והביטחון הלאומי". העונש הקבוע בחוק על העבירה הזו: קנס של 50 אלף רובל, רחוק מאוד מהאיומים בעונשי מאסר של 15-3 שנים בכלא למי שמפיץ דיסאינפורמציה. הדיון הבא בעניינה נקבע ל-14 באפריל.

11:35: רשויות הבריאות ברוסיה טוענות שהמחסור בתרופות נמשך ושהספקים אינם מסוגלים לחדש את המלאי בזמן, כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות RIA. בסוכנות הידיעות רויטרס מציינים שמאז שהחלה הפלישה לאוקראינה החלו הרוסים לרכוש כמות גדולה של תרופות נוגדות דיכאון וכדורי שינה.

11:23: דובר משרד ההגנה הרוסי איגור קונשנקוב טוען בתדריך היומי: הרוסים הפציצו מחסן דלק גדול ליד קייב שממנו סופק דלק ליחידות הצא האוקראיני והכוחות הרוסיים השתלטו על הכפר קאלינקובה שליד קייב. עוד טען קונשנקוב שמערכות ההגנה האוויריות הרוסיות הפילו 4 מל"טים אוקראינים, שמטוסי חיל האוויר הרוסי פגעו הלילה ב-51 מטרות צבאיות באוקראינה ושהמסוקים של חיל האוויר הרוסי השמידו הלילה 24 מטרות צבאיות, בהן 7 טנקים.

11:17: כ-20,000 בני אדם נמלטו מהעיר בוריספיל שבאוקראינה, כך הודיע ראש העירייה והפציר בשאר התושבים להתפנות גם כן.

10:39: על רקע שני הטילים נחתו הלילה סמוך לעיר דנייפרו, ראש המחוז ולנטין רזנייצ'קו אומר כי כוחות ההצלה מחפשים ניצולים מתחת להריסות. לדבריו, הטילים פגעו ביחידה צבאית שהוצבה בפאתי העיר וגרמו להרס חמור

10:35: באוקראינה מדווחים ש-135 ילדים נהרגו בעקבות "התוקפנות הרוסית", ו-184 נוספים נפצעו.

10:30: סגנית ראש הממשלה האוקראיני אירינה ורשצ'וק הודיעה הבוקר כי סוכם על 2 מסדרונות הומניטריים: מעיר הנמל מריופול לזפרוז'ייה - עבור מי שיבחר לנסוע ברכבו הפרטי, ומסדרון נוסף ממריופול לברדיאנסק שיופעל בעזרת 48 אוטובוסים שעושים את דרכם למקום.

10:25: נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן יבקר במהלך היום בעיירה ז'שוב שבמזרח פולין, כ-80 ק"מ מגבול אוקראינה - כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

ולנטינה ורסקה אצנית אוקראינית במרתון ירושלים (צילום: ארנון בוסאני)
ולנטינה ורסקה, נמלטה מאוקראינה והגיעה למרתון ירושלים | צילום: ארנון בוסאני

10:08: האתר הבלארוסי נקסטה מדווח כי ראש המשטרה האוקראינית ויצ'יסלאב אברוסקין הציע עסקת חילופי שבויים עם הרוסים שבמסגרתה הוא יפול בשבי מרצונו, ובתמורה הרוסים ישחררו ילדים ממריופול.

10:00: בבריטניה מדווחים שצבא אוקראינה כבש מחדש עיירות שנכבשו על ידי הרוסים במרחק של עד 35 ק"מ מקייב.

9:55: מרתון ירושלים: האוקראינית ולנטינה ורסקה זכתה במקום הראשון במקצה הנשים.

7:45: במרתון ירושלים שיצא הבוקר לדרך משתתפת משלחת של כ-40 עולים ופליטים מאוקראינה שהגיעו לבירה בימים האחרונים. כמו כן, במרתון משתתפת גם האצנית האוקראינית ולנטינה ורסקה שנמלטה בארצה בשל הקרבות.

 7:30: ראש ממשלת רוסיה לשעבר וסגן יושב ראש מועצת הביטחון דמיטרי מדבדב אמר שזה "טיפשי" לחשוב שהסנקציות יכולות להשפיע באופן כלשהו על מוסקווה, כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות RIA.

05:11: שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו נצפה לראשונה בטלויזיה הרוסית לאחר שנעלם מעין הציבור במשך 12 ימים.

05:02: זלנסקי שוחח עם ראש הממשלה נפתלי בנט - כך מסר בסרטון שפירסם בטלגרם. הנשיא האוקראיני לא מסר פרטים נוספים על תוכן השיחה, וציין שהוא שוחח גם עם מנהיגים נוספים -  נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ונשיא ליטא גיטנאס נאוסדה.

מלחמת רוסיה אוקראינה: חיילים אוקראינים בודקים מכונ (צילום: AP)
חיילים רוסים בודקים מכוניות בקייב | צילום: AP

05:00: סגן שר ההגנה האמריקני קולין קאהל: "רוסיה תצא מאוקראינה חלשה יותר מבחינה צבאית, כלכלית ופוליטית". לדבריו, רוסיה לא מציבה אתגר מערכתי ארוך טווח לארצות הברית, בניגוד לסין.

04:03: זלנסקי הודה לחברי המועצה של האיחוד האירופי על הטלת סנקציות נגד רוסיה, אך הוסיף כי "הן היו קצת מאוחרות. אם הן היו מוטלות בזמן - רוסיה לא הייתה יוצרת משבר גז". הנשיא האוקראיני קרא לחברי המועצה לקבל החלטות בנחרצות רבה יותר: "אתם מהססים לגבי הטלת סנקציות ומתלבטים אם לתת לנשק לעבור והאם לסחור עם רוסיה או לא? אין זמן להתלבט. הגיע הזמן להחליט כבר".

 01:05: על פי הערכות של שלושה בכירים אמריקנים, רוסיה סובלת משיעורי כישלון של עד 60 אחוזים בחלק מהטילים המדויקים בהם היא משתמשת בלחימה באוקראינה - כך על פי סוכנות הידיעות רויטרס.

00:13: אזעקות נשמעות כעת ברחבי קייב.