המלחמה באוקראינה ממשיכה לגבות מחיר יקר - הרוגים רבים, מיליוני פליטים ונזק רב, אך הדבר לא מנע מנשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי לנאום היום (חמישי) בזום בפני האוניברסיטה העברית ולתקוף את התנהלותה של ישראל: "לצערנו, לא ראינו את ישראל מצטרפת לסנקציות נגד רוסיה".

"המספר של אנשים שנעקרו מבתיהם עומד על 12 מיליון. תגידו לי - איך אתם לא עוזרים לקורבנות מול תוקפנות שכזאת? אני שואל את זה כי אני יודע שאכפת לכם, למה אתם מדברים לעיתים נדירות?", שאל זלנסקי. "אני לא יודע מה לענות כששואלים את זה. אני לא יודע לענות על השאלה איך ישראל תעזור ומה היא עוד יכולה לעשות".

מלחמה באוקראינה (צילום: ap)
מלחמה באוקראינה | צילום: ap

עוד הוסיף זלנסקי: "אני אסיר תודה לעם ישראל על התמיכה הרגשית הכנה, אנחנו רואים את זה ומעריכים את זה - את כל מילות התמיכה באוקראינה מהאומה הנפלאה שלכם, אבל מה עם הממשלה? מדינה קטנה כמו לוקסמבורג מספקת לנו אמצעי הגנה, המדינות השכנות שלו עוזרות לנו מאוד, שולחות לנו נשק. זה לא המון אבל זה כמעט כל מה שהיה להן מאז תחילת התוקפנות הרוסית. אבל מה עם ישראל?".

"אני מבין שזאת לא סיטואציה קלה עבורכם", טען זלנסקי. "תסתכלו על פולין, מדינה שמאוימת בידי רוסיה ושולחת לנו ציוד לוגיסטי בסיסי, מארחת מיליוני פליטים, כך גם צ'כיה. מארחות משפחות שלמות שנמלטו וחיפשו מחסה. אירלנד, שלתרבות שלה אין קשרים עמוקים איתנו כמו שיש לישראל, לעם ישראל ולהיסטוריה של ישראל - אפילו היא ביטלה ויזות כדי שהאוקראינים פשוט יוכלו להגיע לשם ולשמור על חייהם", הוא ציין.

מלחמה באוקראינה (צילום: reuters)
ההרס באוקראינה | צילום: reuters

"הרשויות בישראל הפסיקו את משטר הויזות רק עכשיו - זאת בחירה שלהם, אבל אני רוצה שתחשבו על זה במונחים של סנקציות", אמר זלנסקי. "כשממשלות מציגות סנקציות על רוסיה זה לא רק עניין של כסף, אלא עניין של כל מי שרוצה להשמיד מדינה אחרת וצריכה להיות אחראית למעשיה. יפן ואוסטרליה הצטרפו, רוב אירופה השתתפה. אבל לצערי לא ראינו עדיין את ישראל מצטרפת למשטר הסנקציות".

הנשיא האוקראיני הוסיף: "אני רוצה להודות על התרופות ששלחתם לאוקראינה. אני אגיד לכם את מה שאני אומר לעיתונאים, ואני רוצה שתזכרו כמה אנחנו קשורים ומחוברים. אנחנו מרגישים שהחברה הישראלית מבינה את הצרכים האלה. אז למה יש קצר כזה בתקשורת? זו הסיבה שהחלטתי לומר זאת - אכפת לי מהעתיד ביחסים בין המדינות ובין העמים שלנו, לכן אני כן".

הנשיא זלנסקי מבקר בחזית הלחימה במזרח אוקראינה (צילום: ap)
זלנסקי: "לא ראינו את ישראל מצטרפת לסנקציות נגד רוסיה" | צילום: ap

"אני בטוח שהמלחמה תסתיים ושננצח, וכן יש לנו עתיד משותף, עתיד נפלא לעמים כי יש לנו היסטוריה אדירה ועבר עשיר", הבהיר זלנסקי. "חייבים להסתכל בעיניים זה של זה, בטח של דור העתיד, כי סטודנטים הם העתיד. החלטתי לנאום כאן כדי שתחליטו בעצמכם, שתשמעו את הכבוד שאני רוחש להיסטוריה ולתרבות הישראלית. תודה רבה לכם, תחי אוקראינה", חתם זלנסקי את הנאום.