"כמו השגחה עליונה": חייה של יסניה, ילדה אוקראינית בת 4 ניצלו במרפאת הדסה על גבול אוקראינה-פולין. אל מרכז הפליטים הגיעה אימא, תושבת דניפרו, עם שני ילדיה בן ה- 8 ובת ה-4. הם ברחו בחוסר כל לאחר שההפצצה החלה, אך בין החפצים שלא נאספו היו התרופות של הילדה הקטנה בת ה-4, שזקוקה להן באופן יומיומי.  ד"ר אלכס גיללס והצוות במרפאה העניקו לה טיפול מידי והצילו אותה: "זאת מחלה סופר נדירה".

היום ה-30 למלחמת רוסיה אוקראינה - עדכונים שוטפים

התרופות שמשפחתה של הילדה לא הספיקה לקחת הן עבור הטיפול במחלת סיסטיק פיברוזיס ממנה היא סובלת כל חייה באופן כרוני ויומיומי. מדובר במחלה מסכנת חיים הפוגעת במערכות גוף רבות וגורמת נזק חמור לתפקוד הריאות והלבלב. מדובר במחלה מסכנת חיים הפוגעת במערכות גוף רבות וגורמת נזק חמור לתפקוד הריאות והלבלב. בשל מצבה, שגרת חייה של הילדה מורכבת ביותר והיא נזקקת לתרופות,  לאינהלציות לפחות 3 פעמים ביום ולפיזיותרפיה נשימתית כדי לפנות את הליחה המצטברת בריאות וגורמת לקשיי נשימה -  ומסכנת את חייה.

רופא ישראלי מדווח ממחנה פליטים (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת12)
ד"ר אלכס גיללס | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת12

״כשהגיעו אלינו למרפאה במחנה הפליטים, האימא סיפרה כי היא וילדיה בילו 5 ימים בדרכים ללא כל טיפול לילדה, מצב שדרדר את מצבה והביא אותה לסכנת חיים של ממש״, סיפר ד”ר אלכס גיללס, מומחה ריאות בילדים במרכז הרפואי הדסה המטפל בחולי סיסטיק פיברוזיס במרפאתו בבית החולים. "במזל גדול היא הגיעה לטיפול הצוות שלנו, ובמפגש הראשון הייתה האימא מאוד מותשת ומודאגת ממצבה של בתה. לאחר ימים ארוכים של נסיעה, הילדה הגיעה אלינו כשהיא מתנשמת בכבדות עם סטורציה ירודה, עם ריאות חסומות - סכנה מידית של ממש.

הוא הוסיף כי "התחלנו בטיפול מידי ואחרי שקיבלה את הטיפול שלו נזקקה העבירו אחיי הדסה לאימה הדרכה מדוקדקת לפיזיותרפיה שעליה לבצע. יסניה בת ה-4 הלכה לישון בלי קשיי נשימה וקבענו איתה לטיפול נוסף למחרת. בבוקר, לפני שהמשפחה הועלתה על רכבת לגרמניה, המשכנו את הטיפול הנדרש, והצלחנו לעצור את הקושי הנשימתי".

"זה היה די הזוי", סיפר בשיחה עם N12. "זאת מחלה סופר נדירה. יש 600 ילדים בכל אוקראינה עם המחלה הזאת. פתאום נכנסת למרפאה ילדה שנראית חולה ואני שואל מה קרה ואני מקבל תשובה - CF. אני מומחה ל-CF. אימא שלה הייתה בשוק שדווקא רופא במרפאה של הצלב האדום היה שם. היה צריך לאזן את הילדה כי היא הייתה בדרכים הרבה זמן. דיברתי שעתיים עם האימא על הטיפול בילדה ומה כדאי לעשות. נתתי להם את פרטי הקשר שלי - הן היו בדרך לנורבגיה. זה כמו השגחה עליונה".

עוד אמר כי "בפועל זאת מחלה שדורשת טיפול שלוש פעמים ביום והיא לא קיבלה אותה כמה ימים. קיבלה אינלציה ופיזיותרפיה. חזרו לטיפול נוסף יום אחרי כדי לפנות את הליחה כי זאת הבעיה המרכזית. זכות גדולה להיות שם".