לא ברשימת הסנקציות – אך עדיין סופג מכה: הסופר יאכטה של האוליגרך הרוסי ולדימיר שטרז'לקובסקי תקועה כבר יותר מחודש בנמל נרוויק בנורווגיה. האוליגרך אמנם לא ברשימת הסנקציות, אך ספקי הדלק מסרבים לעזור לצוות היאכטה: "הם יכולים לחתור הביתה". הצוות שעל הסיפון הסביר שמדובר באפליה: "אנחנו צוות מערבי של 16 אנשים, אין לנו קשר לבעלים".

היום ה-23 למלחמת רוסיה אוקראינה - עדכונים שוטפים

יאכטת הענק של האוליגרך, סוכן ק.ג.ב לשעבר שנחשב למקורב לנשיא ולדימיר פוטין, נמצאת בנמל נרוויק מאז 15 בפברואר. למרות שהוא לא ברשימת הסנקציות של האיחוד האירופי, ספקי הדלק המקומיים מסרבים לעזור לגופים הקשורים לרוסיה – ולא מוכנים לספק דלק ליאכטה. "למה שנעזור להם?", אמר מנכ"ל שירות הנפט "הומלונד", סוון הולמלונד, ל-NKR, תאגיד השידור הנורווגי. "הם יכולים לחתור הביתה או להשתמש במפרש".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (צילום: MIKHAIL KLIMENTYEV/SPUTNIK/AFP via Getty Images)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין | צילום: MIKHAIL KLIMENTYEV/SPUTNIK/AFP via Getty Images

הצוות שנמצא על היאכטה ציין שמדובר באפליה מאחר ואף אחד מהם לא רוסי. "אנו מוצאים את האפליה נגדנו כבלתי מוצדקת", כתב קפטן היאכטה רוברט לנקסטר. בשיחה עם תאגיד השידור הנורווגי הוא הוסיף כי "אנחנו צוות מערבי של 16 אנשים, אין לנו שום קשר לבעלים".

הסופר יאכטה מתנשאת לאורך של 68 מטרים, וכוללת חדר שתוכנן להידמות לפאב בריטי. בנוסף לכך, היאכטה מתהדרת גם בציוד סקי, ארבעה קטנועי סקי ומגלשה ענקית. מוקדם יותר החודש הרשויות בצרפת תפסו את יאכטת העל בבעלותו של איגור סצ'ין, הבוס של חברת האנרגיה הרוסית רוסנפט.