החשש במערב - וההיערכות: הפצצת סכר נובה קחובקה שבמחוז חרסון בשבוע שעבר, היא אחת מהסיבות לדאגה באירופה שפוטין יפתח במתקפה. על רקע החשש האירופי, ישראל תספק לגרמניה מערכות חץ 3 להגנה מטילים בליסטיים הנושאים ראש נפץ גרעיני, כך פרסמנו אתמול (שבת) בערב ב"חדשות סוף השבוע". מדובר בעסקת נשק ענקית והיסטורית בשווי 4 מיליארד אירו, שתיתן את המענה הגדול לגרמניה ולשכנותיה. זו פתחה של עסקה שתתרחב עוד בהמשך, ואולי גם למדינות נוספות.

סיקור N12

ישראל מספקת בפעם הראשונה מערכת מהסוג הזה, בתוצרת התעשייה האווירית. התשלום הראשון יאושר השבוע בגרמניה, ויועבר לישראל. מערכת ההגנה הזו משמשת את ישראל אל מול האיום האיראני - וכעת היא תשמש גם את אירופה אל מול האיום הרוסי מצד פוטין.

"הטריטוריה של נאט"ו זה קו אדום"

בסוף השבוע האחרון עורכים בנאט"ו את התרגיל הצבאי הגדול ביותר שהתקיים בהיסטוריה של הברית הצפון-אטלנטית - "Defend Air 23". במסגרתו משתתפות 25 ארצות, 10 אלף חיילים וחיילות ו-250 מטוסים - שמתוכם 190 מטוסי קרב, בעיקר אמריקניים. 

תרגיל צבאי של נאט"ו מול רוסיה (צילום: רויטרס)
נערכים להתקפה רוסית: מטוס קרב במהלך התרגיל באדמת גרמניה, השבוע | צילום: רויטרס

מי שמוביל את התרגיל הוא חיל האוויר הגרמני, לאחר שגם גרמניה וגם נאט"ו - מבינות שנדרש להיערך ללחימה מול רוסיה ופוטין. בשבועיים הקרובים יתרגלו בגרמניה יתרגלו שלל תרחישים צבאיים, בין היתר תרחיש שמדמה תקיפה רוסית באחת ממדינות נאט"ו או אם רוסיה תתקוף בגרמניה.

מפקד חיל האוויר הגרמני, אינגו גרהרץ, אמר ל"חדשות 12": "אנחנו מראים באמצעים התרגיל שאנחנו מסוגלים להגן על השותפים שלנו. מבחינתנו הטריטוריה של נאט"ו זה הקו האדום, ואנחנו מסוגלים ומתכוונים להגן על כל סנטימטר מהטריטוריה הזאת".

תרגיל הענק של נאט"ו (צילום: רויטרס)
מפקד חיל האוויר הגרמני בתחילת התרגיל. "טריטוריית נאט"ו - קו אדום", אמר ל"חדשות 12" | צילום: רויטרס

בינתיים, לאחר הפצצת הסכר בחרסון, בעולם מדווחים על תחילתה של מתקפת הנגד האוקראינית מול כוחות הצבא הרוסיים בשטחים הכבושים. שורת מקורות רוסיים שונים דיווחו הלילה על מתקפה נרחבת של צבא אוקראינה במחוז זפוריז'יה, באמצעות כוחות גדולים המצוידים בטנקים ונעזרים באש ארטילרית כבדה. לצד הדיווחים השונים, שמגיעים בעיקר מהצד הרוסי, נשמעות גם טענות רבות על כך שהרוסים מצליחים ברובם להדוף את המתקפות.