"כמו בסיפוח קרים": דובר המועצה לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ון קירבי, חשף הלילה (רביעי) כיצד נערכת רוסיה לספח את השטחים שנכבשו באוקראינה. על פי התדרוך של קירבי, הרוסים יציבו פקידים מטעמם באזורים שנכבשו, יקבעו את הרובל כמטבע המקומי ויאלצו את התושבים להגיש בקשה לאזרחות רוסית. "זו אותה הטקטיקה ששימשה בסיפוח קרים", אמר קירבי ושלח עקיצה לפוטין: "הוא מנקה אבק מספר המהלכים שלו מ-2014".

"יש לנו מידע, כולל מדרוג מודיעיני מורחב, שאנחנו יכולים לחלוק על האופן שבו רוסיה מניחה את התשתית לסיפוח השטח האוקראיני שבו היא שולטת תוך הפרה ישירה של ריבונות אוקראינה", אמר קירבי בפתח התדרוך לעיתונאים בבית הלבן. "זו אותה טקטיקה ששימשה ב-2014 כאשר רוסיה הכריזה על סיפוח קרים לאחר שהשתלטה עליה מאוקראינה".

הכוחות הרוסיים בלישנסק, אוקראינה (צילום: SKY NEWS)
הכוחות הרוסיים בלישנסק, אוקראינה | צילום: SKY NEWS

קירבי חשף כי הרוסים מתכוננים להתקין פקידים מטעמם, לקבוע את הרובל כמטבע ברירת המחדל ולאלץ את התושבים להגיש בקשה לאזרחות. "אנחנו רוצים להבהיר לעם האמריקני", אמר קירבי. "אף אחד לא נופל בזה. (נשיא רוסיה ולדימיר פוטין) מנקה אבק מספר המהלכים שלו מ-2014".

הוא הוסיף שרוסיה מנסה כעת להשתלט על מגדלי שידור באוקראינה. עוד אמר כי ארצות הברית תכריז בימים הקרובים על חבילת נשק חדשה לאוקראינה כשהיא מתמודדת עם רוסיה בקרבות עזים במזרח אוקראינה. החבילה צפויה לכלול משגרי רקטות ניידים של ארה"ב, הידועים בשם HIMARS, וסבבים למערכות רקטות שיגור מרובות וכן תחמושת ארטילרית.

הבכיר האמריקאי (צילום: Alex Wong, GettyImages)
דובר המועצה לביטחון לאומי ג'ון קירבי, ארכיון | צילום: Alex Wong, GettyImages

"וושינגטון תטיל סנקציות על פקידים המעורבים בייצוג עצמם כפקידי מיופה כוח", הדגיש קירבי בנוגע לתוכנית הרוסית לסיפוח שטחים. הוא חזה שהשליחים הללו ינסו לקיים "משאלי עם מדומים" המבקשים להכשיר את השליטה הרוסית.