סוף הפרשה? נשיא פולין אנדז'יי דודה הודיע היום (רביעי) שהטיל שנפל אתמול בפולין וגרם למותם של שני בני אדם ככל הנראה לא נורה על ידי רוסיה. דודה הבהיר כי הטיל אכן מתוצרת רוסיה, איך בסבירות גבוהה נורה על ידי מערכות ההגנה של אוקראינה. לדבריו, אין כל הוכחות שהטיל נורה על ידי רוסיה ואין כל סימנים שמדובר בירי מכוון - אלא ככל הנראה בתקרית מצערת.

בתוך כך, ראש הממשלה הפולני מטאוש מורבייצקי אמר כי בניגוד להערכות אמש, פולין אינה צפויה להפעיל את סעיף 4 באמנת ברית נאט"ו – המחייב את כל החברות להתכנס לדיונים ביטחוניים בעקבות הפרת הריבונות של אחת מהן. הנשיא דודה אמר שהטיל שנורה הוא ככל הנראה מסוג S-300.

מוקדם יותר הבוקר הודיע נשיא ארה"ב ג'ו ביידן למנהיגי מדינות ה-G-7 ונאט"ו כי הטיל ככל הנראה נורה ממערכת ההגנה האווירית של אוקראינה – בעקבות מטח הטילים המסיבי ששיגרה אתמול רוסיה לעברה. במוסקווה תקפו את המערב על הקריאות אתמול להסלים את המתיחות מול רוסיה, ואמרו שקריאות על מלחמה כוללת עם רוסיה מגיעות מהמערב בלבד – בעוד רוסיה מקפידה להימנע מרטוריקה מהסוג הזה.

זירת פגיעת הטילים הרוסיים בפולין, סמוך לגבול עם או
זירת פגיעת הטילים הרוסיים בפולין, סמוך לגבול עם אוקראינה
נשיא פולין דודה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

בשעות הלילה והבוקר גברו ההערכות כי נאט"ו עשויה להגיב בחריפות על פגיעת הטיל בפולין, אולם ניכר היה כי כך או כך לא צפויה תגובה צבאית ישירה של ברית נאט"ו נגד רוסיה. אחת התגובות שהועלו היא הגברת קצב החימוש של אוקראינה, כולל במערכות נשק מתקדמות שעדיין לא הועברו אליה – כמו מערכות ארטילריה ארוכות טווח. כעת, גוברת ההערכה כי התמיכה העיקרית תתורגם בעיקר למערכות הגנה אווירית נוספות, ובמקביל צפוי שגם חלקה המזרחי של פולין יצויד כעת במערכות הגנה נוספות.

ההפצצות בקייב נמשכות

במקביל, העיתון וושינגטון פוסט דיווח הבוקר כי ראש ה-CIA וויליאם ברנס נפגש אתמול בקייב עם נשיא אוקראינה זלנסקי, והיה בבניין השגרירות האמריקנית בעיר בזמן ההפצצה הרוסית הנרחבת. גם הבוקר נשמעו אזעקות בכל רחבי אוקראינה, וקיים חשש לפגיעה נוספת של טילים ומל"טים מתוצרת איראנית. ביידן כינה את המתקפה הרוסית אתמול על אוקראינה "פעולה ברברית".

 

 

גם במקרה של התקיפה הרוסית אתמול – קשה להצביע על מטרה צבאית מובהקת שנפגעה וסייעה לרוסים במלחמה באוקראינה. במקום זאת, ממשיכים הרוסים לבחור לפגוע באופן שיטתי בעורף האזרחי באוקראינה ולהשבית את אספקת החשמל – על רקע מזג האוויר הקר. אחת ההערכות היא כי המתקפה נועדה במידה רבה לרצות ולהשקיט את הביקורת הרוסית מבית – שנמתחה על הצבא וההנהגה הרוסיים לאחר הנסיגה המשפילה מחרסון בשבוע שעבר.