האם ארה"ב בדרך למשבר חימוש בעקבות התמיכה הנרחבת באוקראינה? ארה"ב קרובה לקצה מלאי התחמושת בכמה מהנשקים המרכזיים שמועברים לאוקראינה, כך דווח אתמול (חמישי) מפי שלושה מקורות שונים לרשת CNN. הדיווח מגיע על רקע שורת דיווחים בתקופה האחרונה על איתותים שמעבירה ארה"ב לאוקראינה להתגמש ולהסכים לחזור לשיחות המשא ומתן עם רוסיה.

על פי הדיווח, הנשקים הנמצאים במחסור הגדול ביותר הם פגזי ארטילריה בקוטר 155 מ"מ וטילי כתף נגד מטוסים מסוג סטינגר. סוגי תחמושת נוספים שעשויים להגיע לקצה המלאי שלהם הם טילים נגד קרינה מסוג AGM-88 HARM, טילי קרקע-קרקע מסוג GMLRS וטילי נ"ט מסוג ג'אוולין.

עד היום העביר ממשל ביידן לאוקראינה סיוע צבאי המוערך בכ-20 מיליארד דולרים, ולמרות שאין זו הפעם הראשונה שמדווח על פערים במלאי התחמושת בארה"ב, כעת מתחזקת ההערכה שהדיווח מגיע על רקע הקריאות לעצירת המלחמה. רק השבוע דווח בוול סטריט ג'ורנל כי היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ייק סליבאן דחק בזלנסקי להסכים לחזור שוב לשיחות עם רוסיה.

המלחמה באוקראינה: זלנסקי מבקר בחרסון
זלנסקי מבקר בחרסון לאחר שחרור העיר

הקריאות לעצירת המלחמה בימים האחרונים מגיעה לאחר שזלנסקי הודיע השבוע כי לראשונה הוא קיבל מסרים מבעלי בריתו במערב על כך שפוטין מסכים לשיחות ישירות עם אוקראינה. זלנסקי הציג השבוע למנהיגי מדינות ה-G-20 את רשימת עשרת התנאים שלו להפסקת אש – ובהם דרישה לביטחון תזונתי, אנרגטי וגרעיני, והסגת כל החיילים הרוסיים מהשטחים הכבושים באוקראינה.

אתמול הודיע זלנסקי כי יותר מ-10 מיליון אזרחי אוקראינה נמצאים כעת ללא חשמל – כתוצאה מסדרת תקיפות הטילים הנרחבות שביצעו הרוסים השבוע נגד ערים בכל רחבי המדינה. מתקפת הטילים הרוסית ביום שלישי, על פי ההערכות במערב, הייתה הגדולה והנרחבת ביותר מאז פרצה המלחמה, ושוגרו במהלכה יותר מ-100 טילים.

חרסון, אוקראינה (צילום: רויטרס)
חרסון, אוקראינה | צילום: רויטרס

לאחר הנסיגה הרוסית מחרסון, אחד ההישגים הגדולים ביותר של צבא אוקראינה בתקופה האחרונה, ניכר כי הצבא הרוסי נערך לפרוס מחדש את כוחותיו הנסוגים ביתר השטחים הכבושים באוקראינה. המודיעין הבריטי דיווח הבוקר כי יש אינדיקציות על כך שהרוסים מקימים בתקופה האחרונה קווי ביצורים חדשים לאורך הגבול של חצי האי קרים, וסמוך לנהר סבירסקי-דונייץ בין מחוזות לוגנסק ודונייצק.

 

 

על פי הדיווח, חלק מאותם ביצורים חדשים ממוקמים עד כ-60 ק"מ מאחורי קו החזית הנוכחי – מה שמעלה את ההשערה שהרוסים נערכים להתקדמות משמעותית נוספת של צבא אוקראינה. במקביל לדיווח הזה, משרד ההגנה בבלארוס חשף היום תיעוד של גדרות הבטון והביצורים שהקימה לאחרונה אוקראינה בגבולן המשותף. בימים האחרונים דווח כי צבא אוקראינה הגביר את האבטחה באזור הגבול הבלארוסי, פוצץ גשרים חיוניים ונערך לאפשרות של תקיפה רוסית מצפון.

 

 

בעניין נוסף, סרגיי ריאבקוב, סגן שר החוץ הרוסי, הביע היום תקווה כי עסקת אסירים עם ארה"ב תצא השבוע לפועל, וסוחר הנשק הרוסי ויקטור בוט, הכלוא בארה"ב, יהיה חלק ממנה. דבריו של ריאבקוב מגיעים לאחר שאתמול הודיע עורך דינה של הכדורסלנית האמריקנית בריטני גרינר, שבית המשפט ברוסיה הרשיע אותה באחזקת סמים, כי היא החלה לרצות את עונשה. לדבריו, גרינר הועברה למושבת עונשין – הממוקמת כ-200 ק"מ ממזרח למוסקווה.