שבוע לאחר ההפצצה בחצי האי קרים - שתי הפצצות נוספות על מתקנים צבאיים רוסיים: כמה פיצוצים גדולים זעזעו הבוקר (שלישי) את אזור חצי האי קרים הנתון לשליטה רוסית – ומיד העלו את החשד לתקיפה אוקראינית נוספת של מתקני צבא רוסיים ומאגרי תחמושת. בשעות הצוהריים דווח על חשד לתקיפה נוספת - שנייה בסך הכול היום, על בסיס רוסי נוסף.

בשעה 6:30 בערך נשמעו כמה פיצוצים באזור הכפר מיאסקוי במחוז דז'נקוי שבחצי האי קרים, והרוסים מצידם טענו כי מדובר בשרפה שפרצה בתחנת חשמל מקומית. למרות זאת, בדיווחים נוספים רבים דווח כי הופצץ שדה תעופה מקומי, המשמש את צבא רוסיה בזמן המלחמה באוקראינה. בנוסף, דווח כי מסילת הברזל המקומית נפגעה ותנועת הרכבות הושבתה עד להודעה חדשה.

מלחמת רוסיה אוקראינה (צילום: ap)
צילום: ap

על פי הדיווח הרוסי, לפחות שני בני אדם נפצעו במה שעשוי להיות תקיפה אוקראינית – וכ-2,000 בני אדם נאלצו לנטוש את בתיהם. מיכאילו פודוליאק, יועצו הבכיר של הנשיא האוקראיני זלנסקי, אמר כי חצי האי קרים הפך "ממקום נורמלי לחופי הים השחור, מקום של תיירות ומנוחה – למקום של מאגרי תחמושת וסיכון גבוה למוות עבור הפולשים והגנבים".

לאחר ההפצצה הכבדה הבוקר - כלי תקשורת שונים ברוסיה דיווחו בצוהריים על פיצוצים גדולים בבסיס נוסף בחצי האי קרים. על פי הדיווחים, מל"ט תקף מחסן תחמושת רוסי בבסיס אוויר במערב חצי האי קרים, בכפר גברדסקויה, סמוך לעיר סימפרופול. רבים דיווחו על ענני עשן כבד גדולים שעלו מהפצצות הבסיס האווירי הרוסי, שמאכלס עשרות מטוסי קרב שכלל הנראה משמשים לתקיפות באוקראינה.

ההפצצות היום עשויות להוות איתות נוסף לשינוי הכיוון שאליו הולכת המלחמה באוקראינה בתקופה האחרונה, ולהפוך את חצי האי קרים באופן מובהק לזירת מלחמה נוספת. לפני כשבוע התרחשה סדרת פיצוצים נרחבת בבסיס האוויר הרוסי "סאקי" שבאזור, המאכלס כמות גדולה של מטוסי קרב ומל"טים רוסיים שמשוגרים לתקיפות נרחבות בדרום אוקראינה.

באופן רשמי קייב לא קיבלה אחריות על ההפצצות המתקפה בשבוע שעבר, אולם גורמים שונים בצבא אוקראינה אמרו לכלי תקשורת זרים כי הם אלו שעומדים מאחוריה. על פי הדיווחים, לפחות שמונה או תשעה כלי טיס רוסיים הושמדו בהפצצה, ועל פי חלק מהדיווחים גם נהרגו עשרות בני אדם מחיל האוויר הרוסי.

ההפצצה הראשונה בבסיס הרוסי בחצי האי קרים (צילום: רויטרס)
ההפצצה הראשונה בבסיס הרוסי בחצי האי קרים | צילום: רויטרס
נופשים על רקע הפיצוצים בבסיס חיל האוויר, בשבוע שעב (צילום: רויטרס)
נופשים על רקע הפיצוצים בבסיס חיל האוויר, בשבוע שעבר | צילום: רויטרס

ההערכה כי המטרה הבוקר הייתה מאגרי נשק ותחמושת של צבא רוסיה -  דבר שעשוי להסביר את היקף הפיצוצים שנתפסו בעדשת המצלמה של האזרחים שנקרו במקום. לאורך השבועות האחרונים הגביר צבא אוקראינה את הפצצת מאגרי התחמושת הרוסיים – והצליח להשמיד כמות מטרות גדולה, בעיקר באמצעות מערכות הארטילריה המתקדמות HIMARS.

 

"רוסיה נערכת למתקפה חסרת תקדים באוקראינה"

דיווחים שונים בבלארוס בימים האחרונים מצביעים על העובדה כי רוסיה נערכת לבצע מתקפת טילים נרחבת לעבר אוקראינה – משטח בלארוס. על פי הדיווח של גורמים במדינה, רוסיה מרכזת כמויות גדולות של סוללות טילים רבות, בהן גם סוללות רבות של טילים המיועדים להגנה אווירית. ההערכה הגוברת כי מדובר בהכנה למתקפה כמעט חסרת תקדים על אוקראינה.

גורמי מודיעין שונים בבלארוס מצביעים על ריכוז כוחות גדול באזור הבסיס האווירי זיאברובקה בבלארוס, בעיקר בהתבסס על תמונות לוויין מן האזור. הבסיס ממוקם כ-25 ק"מ מגבול אוקראינה-בלארוס, ועל פי אותם דיווחים צפוי "לארח" מתקפה רוסית גדולה.

הפצצה בקרמטורסק, דונייצק (צילום: AP)
הפצצה בקרמטורסק, דונייצק | צילום: AP
פגיעה בקניון, אוקראינה (צילום: רויטרס)
פגיעה בקניון, אוקראינה | צילום: רויטרס

לאחר התקיפה בבסיס הרוסי בחצי האי קרים בשבוע שעבר הוזכר גם שמו של הבסיס בזיאברובקה, ונטען כי גם בוצעה תקיפה שפגעה במסלול ההמראה שבו. על פי גורמים שונים באוקראינה, מדובר גם כן בבסיס שממנו שוגרו מתקפות רבות במהלך המלחמה.

על פי ההערכות בבלארוס, המתקפה הגדולה המתוכננת צפויה להיות גדולה יותר ממתקפת הטילים הרוסית ששוגרה מבלארוס בסוף חודש יולי. על רקע הדשדוש בשדה הקרב בחזית הלחימה, הפכה רוסיה את הפצצת העורף האוקראיני באמצעות טילי שיוט, טילי נ"מ וכן טילים נוספים – לאחד הנשקים המאיימים ביותר שלה. בין היתר נטען כי רוסיה מפציצה מתקנים אזרחיים באוקראינה באמצעות תחמושת לא מדויקת – מה שעלול להביא לנזק מרבי וכמות נפגעים גדולה במיוחד.