נשיא אוקראינה וולדימיר זלנסקי נאם הלילה (בין רביעי לחמישי) בקונגרס האמריקני, זאת במסגרת ביקורו החריג בארצות הברית. בנאום שנשא באנגלית, אמר כי "אוקראינה לא נפלה, היא חיה ובועטת", ושיגר מסר למחוקקים האמריקנים - שחלקם לא נלהבים מהעברת סיוע נוסף לאוקראינה: "הכסף שלכם אינו צדקה, זוהי השקעה בביטחון העולמי ובדמוקרטיה שאנחנו מנהלים באופן האחראי ביותר".

מעל במת הנאומים, זלנסקי עדכן את חברי הקונגרס בהמשך התפתחות הלחימה - וציין את המאבק המתרחש כעת על העיר באחמוט. העיר, שנמצאת במחוז דונייצק - הפכה כבר מזמן לזירת העימות המרכזית בין צבאות רוסיה ואוקראינה. לדבריו של זלנסקי, הקרב על העיר עשוי "לשנות את מסלול המלחמה שלנו לעצמאות ולחופש".

זלנסקי נואם בקונגרס האמריקני (צילום: רויטרס)
זלנסקי בקונגרס, הלילה | צילום: רויטרס

זלנסקי מעניק לבכירות הבית הלבן את דגל אוקראינה (צילום: רויטרס)
רגע המחווה של זלנסקי בקונגרס לבכירות הבית הלבן, הלילה | צילום: רויטרס

לאחר נאומו, העניק זלנסקי לסגנית הנשיא קמלה האריס ולדוברת הבית הלבן ננסי פלוסי, דגל אוקראינה שעליו חתמו חיילים אוקראינים משדה הקרב. בתמורה, פלוסי העניקה לנשיא האוקראיני דגל אמריקאי שהתנוסס מעל הקפיטול מוקדם יותר באותו היום.

 

מוקדם יותר, זלנסקי נחת בארצות הברית - ונפגש עם הנשיא ביידן בבית הלבן, 301 ימים מפרוץ המלחמה. זוהי הפעם הראשונה שהנשיא האוקראיני עוזב את גבולות מדינתו מאז שהחלה הפלישה הרוסית. ביידן, שקיבל את פניו של זלנסקי יחד עם רעייתו ג'יל, אמר: "אדוני הנשיא, טוב שחזרת. זה כבוד להיות לצידך בהגנה מאוחדת נגד מלחמה אכזרית וברוטלית שמנהל פוטין".

"קשה להאמין, 300 ימים כבר עברו, ופוטין מבצע מתקפה אכזרית על זכותם של האוקראינים להתקיים כאומה, והתקפה על אוקראינים חפים מפשע ללא כל סיבה מלבד להפחיד", הוסיף ביידן. הוא ציין את הסלמת ההתקפות הרוסיות על מקורות אנרגיה ותשתיות אזרחיות בימים האחרונים. "פוטין מנסה להשתמש בחורף כנשק", המשיך הנשיא האמריקני. עם זאת, הוא הדגיש כי ארה"ב ובעלי בריתה באירופה עומדים לצד אוקראינה.

ג'ו ביידן, ולדמיר זלנסקי (צילום: רויטרס)
פגישת ביידן וזלנסקי בבית הלבן, אתמול | צילום: רויטרס

בנוסף, ביידן התחייב כי ארצות הברית "תמשיך לחזק את יכולתה של אוקראינה להגן על עצמה - במיוחד בהגנה אווירית". הוא הבטיח גם לספק לאוקראינה סוללות פטריוט, והדגיש כי האמריקנים משתי המפלגות עומדים לצד האוקראינים. מוקדם יותר הודיע ​​שר החוץ האמריקני, אנתוני בלינקן, על סיוע ביטחוני נוסף של 1.85 מיליארד דולר לאוקראינה.

 במסיבת עיתונאים משותפת שקיימו השניים, ביידן קישר בין אירוע החנוכה למלחמה באוקראינה: "הלילה זה הנר הרביעי של חנוכה. יהודים רבים בעולם, בהם זלנסקי, מציינים את נס פך השמן ואת הגבורה של מעטים מול רבים, כפי שאתם נלחמים. עוד אמר ביידן לזלנסקי כי "ארצות הברית עומדת לצדכם וכל העולם אתכם". הוא גם ציין כי ארצות הברית תעביר 374 מיליון דולר נוספים לטובת סיוע הומניטרי.

זלנסקי בתגובה, הודה לארצות הברית ולעם האמריקני על תמיכתם: "אני חוזר הביתה עם חדשות טובות", והביע תקווה שהקונגרס האמריקני יאשר חבילת סיוע נוספת בסך 45 מיליארד דולר. הוא סיפר שהנושא העיקרי ששני המנהיגים דנו בפגישתם מוקדם יותר היא סוגיית ההגנה האווירית על אוקראינה. לטענתו, המלחמה תסתיים כאשר "הריבונות, החירות והשלמות הטריטוריאלית" של אוקראינה תחזור, כמו גם "תשלום פיצויים על הנזקים שנגרמו מהתוקפות הרוסית".

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (צילום: Getty images)
ממשיך לאיים על אוקראינה, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין | צילום: Getty images

פוטין: "רוסיה תגשים את כל מטרות המערכה"

זמן קצר לפני נחיתתו של זלנסקי, נשיא רוסיה פוטין מסר "נאום חשוב", שבו הצהיר כי רוסיה תגשים את "כל מטרות המערכה הצבאית" באוקראינה. עוד אמר כי החיילים שנלחמים וצמרת מערכת הביטחון הרוסית הם "גיבורים".

את הדברים אמר פוטין בנאום שנשא במהלך פגישת סוף השנה של ראשי ההגנה ברוסיה. במהלך הנאום התוקפני הוא הוסיף כי נאט"ו "מנצלת את מלוא יכולותיה" נגד רוסיה - והפציר במנהיגי הצבא להשתמש בניסיון שצברו בסוריה ובמהלך 10 החודשים במבצע "הצבאי המיוחד" שמוסקווה מכנה.