בצל מלחמת אוקריאנה-רוסיה, מסתמן כי יש התקדמות מהותית היום (רביעי) בשיחות השלום במסגרת המו"מ בין רוסיה לאוקראינה - כך על פי הדיווח בפיננשיאל טיימס. מדובר בהסכמה על 15 נקודות, שכוללת הפסקת אש ונסיגה רוסית - במקרה שבו קייב תכריז על ניטרליות מצידה ותהיה מוכנה להגבלות שיוטלו על כוחותיה המזוינים.

סיקור מלחמת רוסיה-אוקראינה - סיקור N12:

על פי הדיווח, בשיחות מעורבים שלושה בני אדם - ובמסגרתן רוסיה ואוקראינה החליפו טיוטות על ניטרליות לקראת סיום הלחימה. על פי המסמך, קייב צפויה לוותר על שאיפותיה להצטרף לנאט"ו - כפוף לערבויות ביטחוניות.

בפיננשיאל מדגישים כי הערבויות המערביות לביטחון אוקראינה עדיין עלולות להיות מכשול גדול בפני כל עסקה, כמו גם מעמדם של השטחים האוקראיניים שנתפסו בידי רוסיה ושלוחיה ב-2014. מדובר בהסכם מ-1994 שהתבסס על הביטחון האוקראיני למנוע תוקפנות רוסית נגד שכנתה.

בתוך כך, מוסקווה וקייב ציינו כי הגיעו להתקדמות בתנאי ההסכם. גורמים רשמיים אוקראיניים נותרו סקפטיים, שכן לדעתם הנשיא הרוסי פוטין לא מחויב לחלוטין לשלום וחושש שמוסקווה עשויה לקנות זמן רק כדי לארגן מחדש את כוחותיה - ולחדש את המתקפה שלה.

מיכאילו פודוליאק, יועצו של נשיא אוקראינה זלנסקי, אמר לפיננשיאל טיימס כי כל עסקה תהיה כרוכה בכך שחיילי הפדרציה הרוסית בכל מקרה יעזבו את שטחה של אוקראינה. על פי הדיווח, אוקראינה תשמור על כוחותיה המזוינים, אך תיאלץ להישאר מחוץ לבריתות צבאיות כמו נאט"ו ולהימנע מאירוח בסיסי צבא זרים בשטחה.

חייל אוקראיני בחזית מצפון לקייב (צילום: רויטרס)
חייל אוקראיני בחזית מצפון לקייב | צילום: רויטרס

מזכיר העיתונות של פוטין, דמיטרי פסקוב, אמר כי ניטרליות עבור אוקראינה על סמך מעמד אוסטריה או שוודיה היא אפשרות. "האופציה הזו נידונה באמת עכשיו, והיא כזו שיכולה להיחשב לניטרלית".

מנגד, הקרמלין הודיע מוקדם יותר שהוא בוחן הצעת פשרה ולפיה אוקראינה תהפוך למדינה מפורזת עם צבא עצמאי במודל של אוסטריה או שוודיה, כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית ריה. "זו גרסה שנדונה כעת ושאפשר באמת לראות בה פשרה", אמר דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב. מדובר בשינוי ניכר בדרישת רוסיה להביא לפירוזה המוחלט של אוקראינה מלפני ימים אחדים בלבד. מנגד, בקייב אותתו על נכונות למתווה – אך עם התחייבויות משפטיות ברורות לסיוע צבאי מערבי אם שוב תופר ריבונותה של אוקראינה.

כלי שיט רוסיים בדרך לאודסה
חופי אודסה ערוכים לפלישה אמפיבית