היום ה-38 למלחמה: נשיא אוקראינה ולודימיר זלנסקי אמר הלילה (בין שישי לשבת) כי הוא מזהה שכוחות הצבא הרוסי נסוגים מחלקים במדינה. "זה קורה לאט, אך המגמה ברורה", אמר בנאום מוקלט שפרסם. לדבריו, צבא רוסיה נסוג בעיקר בצפון המדינה, אך קרא לאזרחים באזור להמשיך לגלות ערנות ולהישמר.

"אנו נעים קדימה, לאט ובזהירות, וכל אדם שחוזר לאזורים הללו חייב להיות זהיר", אמר זלנסקי. "זה עדיין בלתי אפשרי לחזור לחיים נורמליים כפי שהיו לפני המלחמה". הוא הוסיף כי במזרח אוקראינה הלחימה נמשכת, והוא צופה שהרוסים ימשיכו לתקוף באזור דונבאס והעיר חארקוב.

תושבים בהריסות מריופול הנצורה (צילום: רויטרס)
תושבים בהריסות מריופול הנצורה | צילום: רויטרס

זלנסקי אמר גם בריאיון שהעניק ל"פוקס ניוז" שהסנקציות על רוסיה בהחלט עובדות, אך קרא למערב להחריף אותן ולהטיל סנקציות נוספות. בתוך כך, הפנטגון דיווח הלילה על סיוע צבאי נוסף שיוענק לאוקראינה, בהיקף של כ-300 מיליון דולרים. על פי דובר הפנטגון ג'ון קירבי, ארה"ב תספק לאוקראינה מערכות טילים מונחות לייזר מתקדמות, כטב"מים מיוחדים ושירותי צילומי לוויין.

הצלב האדום ימשיך היום בניסיון החילוץ מעיר הנמל מריופול, לאחר שאתמול פעולות החילוץ נעצרו. על פי ההערכה, יותר מ-160 אלף בני אדם עדיין נצורים שם, וגורמים רבים הזהירו מפני קטסטרופה הומניטרית שמתחוללת בעיר הנמל שלחופי ים אזוב. בתוך כך, אתמול הודיעו באוקראינה כי הכוחות הרוסיים מתרחקים מאזור הבירה קייב, וראש עיריית בוצ'ה, פרבר סמוך לקייב שנכבש בתחילת המלחמה, הודיע אתמול על שחרורה של העיר וכיבושה מחדש בידי כוחות אוקראיניים.

כל הדיווחים – דקה אחר דקה

13:10: סוכנות הידיעות הצרפתית AFP מדווחת: צבא רוסיה נסוג "במהירות" מצפון אוקראינה.

13:01: עיתונאי נוסף נהרג בלחימה באוקראינה: גופתו של צלם העיתונות האוקראיני מקס לוין נמצאה סמוך לקייב, לאחר שנעדר מאז 13 במרץ.

11:59: האפיפיור פרנציסקוס הודיע כי הוא שוקל לבקר בקייב.

10:52: באיחוד האירופי אומרים שהם פועלים לגבש רשימת סנקציות חדשות נגד רוסיה, אך מבהירים שהן לא יוטלו על משק האנרגיה הרוסי.

10:40: אוקראינה מאשימה את סין שביצעה נגדה מתקפת סייבר נרחבת בימים שקדמו לפלישה הרוסית, כך על פי דיווח בטיימס הבריטי. על פי הדיווח, הותקפו בין היתר מתקני גרעין באוקראינה.

 

 

10:20: המירוץ לחלל חוזר? מנכ"ל תאגיד החלל הרוסי רוסקוסמוס הודיע כי "בעתיד הקרוב" יגיש הצעה לסיים את שיתוף הפעולה עם מדינות המערב בתחנת החלל הבין-לאומית.

09:45: סגנית ראש הממשלה האוקראינית אירינה ורשצ'וק מעדכנת על 7 מסדרונות הומניטריים שיפעלו היום, ובהם ממריופול לזפרוז'ייה (ברכבים פרטיים) ומברדיאנסק לזפרוז'יה (אוטובוסים ורכבים פרטיים).

 

 

08:17: המודיעין הבריטי מעדכן שהכוחות האוקראיניים ממשיכים להתקדם בעקבות נסיגת הכוחות הרוסיים ממרחב העיר קייב. על פי הדיווח, השתלטו הכוחות האוקראיניים על הערים אירפין, בוצ'ה ושדה התעופה הוסטומל, שהפכו שלושתם למעוזי קרבות מרים כבר בימים הראשונים למלחמה. עוד מדווחים בלונדון כי במזרח המדינה הצליחו הכוחות האוקראיניים לפרוץ דרך לעיר חארקוב, בתום לחימה כבדה. לכך מצטרף שחרורה של עיר נוספת באזור, טרוסטיאנץ, במרחב העיר סומי.

מסוק רוסי מעל מריופול (צילום: רויטרס)
מסוק רוסי מעל מריופול | צילום: רויטרס

05:12: "סין אינה פועלת לעקוף בכוונה את הסנקציות שהטיל המערב על רוסיה", כך אמר אתמול ראש ממשלת סין לי קצ'יאנג, לבכירי האיחוד האירופי. הדברים מגיעים בעקבות בקשת הבכירים, אורסולה פון דר ליין ושארל מישל, לכך שסין לא תסייע לרוסיה לחמוק מהסנקציות שהוטלו עליה.

04:18: דיווח בניו יורק טיימס: ארה"ב מקדמת, יחד עם בעלות בריתה, העברת טנקים סובייטים לצבא אוקראינה.

 

 

03:10: ארה"ב תעניק לאוקראינה סיוע צבאי נוסף בשווי 300 מיליון דולרים. על פי דברים שנשא דובר הפנטגון ג'ון קירבי, תספק ארה"ב מערכות טילים מונחות לייזר מתקדמות, כטב"מים מיוחדים ושירותי צילומי לוויין.

02:11: רשות המסחר בממשל האמריקני הוסיפה 120 גופים נוספים ברוסיה ובלארוס לרשימת הסנקציות.
01:29: זלנסקי: הכוחות הרוסיים נסוגים מצפון המדינה, לאט אבל באופן ברור.

00:45: בשל חשש מהסלמת המתיחות עם רוסיה: ארה"ב ביטלה ניסוי בטיל בין-יבשתי מתקדם, שנועד להיערך בתקופה הקרובה.

מלחמה אוקראינה רוסיה: פליטים מפונים מעיר אירפין (צילום: רויטרס)
מלחמה אוקראינה רוסיה: פליטים מפונים מאירפין | צילום: רויטרס

00:33: המודיעין הבריטי מעריך שהפצצת מחסני הדלק הרוסיים בבלגורוד הסבה נזק כבד לשרשראות האספקה הלוגיסטיות של צבא רוסיה.