2023 לא נפתחה במסר מפויס: באוקראינה קיבלו הלילה (בין שבת לראשון) בקריאות שמחה את השנה האזרחית החדשה - אבל לאו דווקא בגלל הזיקוקים. תושבי קייב הריעו מהמרפסות בזמן שטילים אוקראינים יירטו טילים ומל"טים רוסיים. האזרחים קראו "תהילה לאוקראינה, תהילה לגיבורים".

על פי חיל האוויר האוקראיני,  45 מל"טים מתוצרת איראן הופלו במהלך הלילה, בנוסף על 31 טילים ו-12  תקיפות של מטוסי חיל האוויר הרוסיים ברחבי המדינה. נאומי השנה החדשה של פוטין וזלנסקי היו שונים בתכלית. בעוד שנשיא רוסיה נשבע שלא לוותר על המערכה באוקראינה והאשים את המערב בשקרים, זלנסקי בחר במסר של תקווה, הכרת תודה ואחדות.

הוא הדגיש את השאיפה לחזרה לשגרה, למחוזות שנכבשו וקיווה שהלוחמים האוקראינים יחזרו במהרה הביתה. כשדמותו נראית בחושך מוחלט ומולו מתנופף דגל אוקראינה, הוא דיבר על "התעוררות לאומית": "אמרו לנו: אין לכם אפשרות אחרת מלבד להיכנע. אנחנו אומרים: אין לנו אפשרות אחרת מלבד לנצח. השנה הזו הכתה את ליבנו. בכינו את כל הדמעות. צעקנו את כל התפילות", אמר זלנסקי. "אנחנו נלחמים ונמשיך להילחם. למען ניצחון'".

חגיגות השנה החדשה באוקראינה (צילום: רויטרס)
גם המלחמה לא עצרה את חגיגות השנה החדשה | צילום: רויטרס
פוטין וזלנסקי (עיבוד: רויטרס/ap)
הנשיא הרוסי האשים את המערב בשקרים ונשבע לא לוותר, וזה האוקראיני בחר במסר של תקווה | עיבוד: רויטרס/ap

התקיפה האחרונה בשעות הלילה גרמה במזל לנזק קל בלבד במרכז קייב, ועל פי הדיווחים לא היו בה פצועים או נפגעים. אחד הטילים נפל בסמוך לבית חולים וגרם להרס המבנה. שגרירת ארה"ב באוקראינה, ברידג'ט ברינק, כתבה בטוויטר: "רוסיה תקפה בקרירות ובפחדנות את אוקראינה בשעות המוקדמות של השנה החדשה. נראה שפוטין עדיין לא מבין שהאוקראינים עשויים מברזל". מפקד משטרת קייב, אנדריל נבייטוב, פרסם תמונה בטלגרם של כחתיכת מזל"ט ששימש בהתקפה על קייב, ועליה נכתב בכתב יד ברוסית "שנה טובה".

 

 

כתב סוכנות הידיעות רויטרס מחזית הקרבות במחוז דונייצק, פגש חיילים שקיבלו את 2023 בשירי לוחמים. פבלו פריז'הודסקי, בן 27, ניגן בגיטרה שיר שכתב בחזית לאחר שאיבד 12 מחבריו בליל קרבות אחד. "זה עצוב שבמקום לפגוש חברים, לחגוג ולתת מתנות אחד לשני אנשים נאלצו לחפש מחסה וחלק גם למות", הוא אמר לרויטרס. "זו טרגדיה ענקית. זו טרגדיה ענקית שאי אפשר לסלוח עליה לעולם. לכן השנה החדשה עצובה". בעמדה סמוכה שכב אולה זהרודסקי, בן 49, שהתנדב לצאת לחזית לאחר שבנו נפגע בעיר דניפרו שבדרום המדינה ועכשיו נלחם על חייו: "זה מאוד קשה עכשיו", הוא אמר ועצר את הדמעות.