המדדים הכלכליים של רוסיה נמצאים במגמת צניחה מאז זו פתחה במלחמה נגד אוקראינה. המערב הטיל, ומטיל כל העת, סנקציות נוספות על המדינה התוקפנית - כדי לנסות להרתיע אותה מהמשך הלחימה. כעת, קבוצת מחוקקים משתי המפלגות בקונגרס האמריקני יזמה הצעת חוק חדשה שנועדה להגביר את הלחץ הפיננסי אף יותר, על ידי כך שתקשה על מוסקווה להשתמש ב"הר" הזהב שברשותה.

הונה של רוסיה לא מסתכם רק בסך המטבע הנמצא בבנקים, אלא גם בזהב ממשי, המוערך בכ-130 מיליארד דולר ומהווה 21.7% מסך הנכסים הרוסיים. כמעט כל הסנקציות שהוטלו עד עתה לא כוונו ישירות כדי לפגוע בזהב, לכן לרוסיה יש עדיין מרווח נשימה בכל הקשור ליכולותיה הכלכליות לממן את המלחמה.

ולדימיר פוטין מחזיק מטיל זהב (צילום: Sakchai Lalit | AP)
שמר הון זהב כדי לממן את המלחמה תחת הסנקציות, פוטין | צילום: Sakchai Lalit | AP

הצעת החוק מבקשת להגביל את אפשרויות השימוש של פוטין בזהב, על ידי כך שיוטלו סנקציות על כל גורם אמריקני שינהל עסקים עם סוחרי זהב מהבנק הרוסי. "הן יתמקדו בגורמים שעזרו לרוסיה לממן את המלחמה על ידי קנייה או מכירה של זהב מוכתם בדם", אמר הסנטור הרפובליקני מטקסס, ג'ון קורנין.

"הזהב הוא חלק מקרן שבנה פוטין בציפייה לסנקציות", אמר בריאיון ל-CNN יוזם החוק, הסנטור העצמאי אנגוס קינג. הוא הוסיף כי הטלת הסנקציות החדשות "תהדק את החבל הפיננסי על רוסיה". הצעת החוק זכתה לתמיכה הן ממחוקקים רפובליקנים והן ממחוקקים דמוקרטים. קינג שיבח את שיתוף הפעולה של שתי המפלגות המנוגדות והוסיף "מעולם לא ראינו הצעת חוק דו-מפלגתית כזו".