חיילים אוקראינים האזינו לשיחות הטלפון שביצעו חיילים רוסים - כדי לאתר ולחסל אותם במהירות, כך על פי תחקיר מיוחד בן שמונה חודשים של "הניו יורק טיימס", המפרט את הטעויות של רוסיה לאורך המלחמה.

כוח אוקראיני בשטח (צילום: ANATOLII STEPANOV/AFP via Getty Images)
חייל אוקראיני | צילום: ANATOLII STEPANOV/AFP via Getty Images

מלחמת רוסיה אוקראינה | סיקור N12:

לפי פרטי התחקיר, רבים מהחיילים הרוסים שנשלחו ללחימה בשטח אוקראינה יצרו קשר עם קרובי משפחותיהם באמצעות שיחות טלפון - שאירעו במקביל לכישלונות שנחלו הרוסים בשדה הקרב. בשיחות הטלפון נשמעו הרוסים מביעים את דאגותיהם בפני יקיריהם - אך מהעבר השני האזינו לשיחות הכוחות האוקראיניים.

"הקשבנו לחיילים הרוסים כשהם נכנסו לפאניקה והתקשרנו לחברים ולקרובי משפחה שלהם", סיפר פקיד אוקראיני שהוביל את המאמצים ליירט את שיחות הטלפון. "הם השתמשו בטלפונים רגילים כדי לקבל החלטות לגבי המהלכים הנוספים שלהם".

הקרבות בחזית (צילום: ANATOLII STEPANOV/AFP/GettyImages)
המלחמה באוקראינה | צילום: ANATOLII STEPANOV/AFP/GettyImages

לפי אותו פקיד, האוקראינים הבחינו שמספר רב של שיחות מבוצעות ממספרי טלפון זרים באזור שלאורך הגבול עם אוקראינה ובלארוס, והסיקו כי המקור לעלייה החריגה הן שיחות הטלפון שערכו החיילים הרוסים. "הבנו איפה האויב נמצא ובאילו מספרים הם משתמשים", סיפר הפקיד האוקראיני - וחשף כי נעשה שימוש בצוותים של נשים מקומיות שהתריעו בפני הצבא האוקראיני על מיקומם המדויק של החיילים הרוסים.

אחד מהמקרים שהוזכרו בתחקיר תיאר כיצד כוחות אוקראינים יירטו שיחות טלפון, ואף איתרו סרטון טיקטוק, כדי לאתר יחידה של חיילים צ'צ'נים מחוץ לקייב. מיקומה של היחידה, כך על פי מפקד המודיעין בצבא האוקראיני, אושר רק 40 דקות לאחר העלאת הסרטון ולאחר מכן - תקפו אותם כוחות אוקראיניים באמצעות שלושה טילים.