278 ימים לתחילת המלחמה באוקראינה, וחזית אחת בלחימה ממשיכה לדמם הרבה יותר מכל אחת אחרת. לאחר הקמפיין הנרחב לשחרור השטחים של אוקראינה במחוז חארקוב, ובהמשך במחוז חרסון – חזית נוספת נשכחה מעט, וכמעט שאינה זוכה לסיקור תקשורתי. הלחימה בגזרת באחמוט שבמחוז דונייצק מתנהלת באופן אינטנסיבי כבר חודשים ארוכים, ועד כה גבתה את חייהם של מאות חיילים אוקראינים ורוסים.

באחמוט, עיירה של כ-70 אלף תושבים עד לתחילת המלחמה, הפכה לאחת מזירות ההתגוששות העיקריות במלחמה. מאז החלה הלחימה, רבים מהתושבים נהרגו ונמלטו, בניינים רבים נחרבו – ורבים מדגישים שהעיר מזכירה תמונות מלחמה ממלחמת העולם הראשונה.

המלחמה באוקראינה: גזרת באחמוט, דונייצק (צילום: רויטרס)
המלחמה באוקראינה: גזרת באחמוט, דונייצק | צילום: רויטרס

למרות שקיים ספק עד כמה העיירה עשויה להוות נקודת מפתח אסטרטגית מבחינה מבצעית, ניכר שהרוסים נחושים כבר תקופה ארוכה להשיג בה שליטה. בניו יורק טיימס מציינים שבצבא הרוסי נחושים בכל מחיר "להביא הביתה" ניצחון צבאי מכל סוג. מי שמוביל עבור הצבא הרוסי את הלחימה שם הם לא אחרים מאנשי קבוצת וגנר.

בשורות הצבא האוקראיני מדווחים בימים האחרונים על הסלמה קשה בעצימות הקרבות וההתקפות הרוסיות נגד הכוחות המקומיים, שמחופרים עמוק בשוחות הלחימה. גורמי רפואה אוקראינים טוענים שמדי יום מגיעים עשרות נפגעים חדשים. נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, חשף בימים האחרונים שהכוחות האוקראיניים בולמים מדי יום "מאות מתקפות" של הרוסים בבאחמוט.

 

 

 

 

המודיעין האמריקני והכוחות האוקראיניים מעריכים שהרוסים איבדו עד כה כמויות חיילים עצומות במהלך הלחימה בבאחמוט בלבד, וממשיכים להשקיע שם כוח אדם גדול. על פי ההערכות, רבים מהחיילים הרוסים שנסוגו מחרסון, הוצבו מחדש בגזרה זו, ובגזרות נוספות במחוז דונייצק, כמו העיירות פבלייבקה וולידר.

עם בוא החורף והשפעתו על הלחימה בכל רחבי אוקראינה בשבועות האחרונים, נפוצו לאחרונה תמונות דרמטיות של החיילים האוקראינים המוצבים בשוחות בבאחמוט. למרות הציוד והחימוש המערבי המתקדם שזוכים לו החיילים – גם הם סובלים קשות מהחורף, ומתקשים להתמודד עם המצב. רבים מהחיילים בתעלות צולמו מכוסים בגשם ובוץ, ומחפשים להימלט מהקור והרטיבות.

 

 

על פי הדיווחים השונים, הצבא הרוסי יורה מדי יום מאות ואלפי פגזי ארטילריה לעבר הכוחות האוקראיניים בבאחמוט. בינתיים, למרות העצימות הגבוהה של הלחימה באזור, נראה שהרוסים לא מצליחים להשיג שליטה צבאית ממשית שם, חרף ניסיונותיהם "לקושש" ניצחונות.

המלחמה באוקראינה: גזרת באחמוט, דונייצק (צילום: רויטרס)
המלחמה באוקראינה: גזרת באחמוט, דונייצק | צילום: רויטרס

אתמול דיווח המודיעין הבריטי על קרבות עזים מאות בשבועות האחרונים בעיירות פבלייבקה ווולידר בדונייצק, למרות שניכר שצבאות רוסיה ואוקראינה רשמו התקדמות מזערית בלבד. שני הצבאות משקיעים באזור כוחות אדירים, וסופגים אבדות כבדות.

בתוך כך, המכון לחקר המלחמה (ISW) דיווח היום בעדכון היומי שלו כי רשויות הכיבוש הרוסי ממשיכות לחטוף ולהעביר בכוח ילדים אוקראיניים מהאזורים הכבושים בלוגנסק לתוך שטחי רוסיה, תחת הכיסוי של "העברתם לקבלת טיפול רפואי הולם". במקביל, דיווח גם ה-ISW שהרוסים צפויים להתחיל ב-10 בדצמבר בהליך גיוס נוסף, חשאי, הן בתחומי הפדרציה הרוסית והן בתחומי השטחים הכבושים.

 

 

אתמול דווח כי גורמים במוסקווה מביעים חשש מהתחזקותה של קבוצת וגנר, ומנהיגה יבגני פריגוז'ין, ופועלים בתקופה האחרונה להקים יחידה צבאית פרטית אלטרנטיבית שתוכל לאתגר את כוחה. על פי הדיווח, התוכנית העיקרית היא לגייס אסירים אוקראינים עבור היחידה הרוסית החדשה. העומד בראשה הוא איש העסקים הרוסי-ארמני ארמן סרקיזיאן, הממונה על האסירים בשטחים הכבושים באוקראינה.