נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן שוחח אתמול (שלישי) עם נשיא אוקראינה וולדימיר זלנסקי, והבטיח לו שמדינתו "לעולם לא תכיר בשטחים האוקראיניים שרוסיה לכאורה סיפחה". בציוץ בחשבון הטוויטר שלו, הודיע ביידן שמדינתו נשארת מחויבת לעם האוקראיני. בנוסף, חבילת סיוע ביטחונית חדשה על סך 625 מיליון דולר, שכוללת מערכות HIMARS נוספות, תועבר מוושינגטון לקייב.

שגריר רוסיה בארה"ב, אנטולי אנטונוב, מסר בתגובה על ההודעה על חבילת הסיוע: "ההחלטה של וושינגטון היא איום על האינטרסים של מוסקווה, ומגבירה את הסיכון להתנגשות צבאית בין רוסיה למערב ולשפיכות דמים". עוד אמר אנטונוב כי מדינתו רואה את העברת הסיוע כ"איום מיידי על האינטרסים הרוסיים".

ממדי ההרס בעיר לימן שבאוקראינה
ממדי ההרס בעיר לימן שבאוקראינה
ממדי ההרס בעיר לימן שבאוקראינה
ממדי ההרס בעיר לימן שבאוקראינה

במקביל לקרבות ולשחרור היישובים בידי צבא אוקראינה, נמשכות החשיפות של מעשי הזוועה של החיילים הרוסים באזורים הכבושים. ביממה האחרונה נחשף מצבור גדול של שיני זהב שנמצאו באחד מחדרי העינויים שהפעילו הרוסים נגד אסירים אוקראינים במחוז חארקוב.

סוכנות הידיעות AP דיווחה כי לאחר שחרור המרח,ב נמצאו לפחות 10 חדרי עינויים שכאלה, ועדים רבים מספרים שבקביעות נשמעו משם צרחות וקריאות לעזרה. לאחר חשיפת מצבור שיני הזהב, רבים ברשת כבר החלו לערוך השוואות למעשים דומים שביצעו הנאצים ביהודים בתקופת השואה.

לאחר כמה יממות של לחימה והתקדמות אוקראינית, נראה שגורמים רוסיים רבים כבר מבינים שהמצב גם בגזרת חרסון גרוע ביותר. צבא אוקראינה ממשיך להתקדם כל יום ולהוסיף לעצמו שטחים נוספים, וניכר שהוא מצליח להתקרב לכמה מהיעדים החשובים במחוז, ובהם הערים חרסון ונובה קחובקה. 

צבא אוקראינה התקדם בכמה מאמצים התקפיים שונים במחוז חרסון, בין היתר מכיוון צפון לדרום ומכיוון צפון-מערב לכיוון דרום. ריבוי מהלכי ההתקדמות ההתקפיים של האוקראינים בגזרה זו כבר מעלים הערכות רבות על אפשרות של כיתור כוחות רוסיים גדולים באזור, כפי שקרה באזור לימן במחוז דונייצק.

ממדי ההרס בעיר לימן שבאוקראינה
ממדי ההרס בעיר לימן שבאוקראינה
ממדי ההרס בעיר לימן שבאוקראינה
ממדי ההרס בעיר לימן שבאוקראינה

בדוח המודיעין הבריטי היומי, דווח שצבא אוקראינה ממשיך להתקדם בגזרות הדרום והצפון-מזרח, ובמזרח אף מאיים באופן ממשי על הדרך בין הערים סבטובו וקרמינה - קו ההגנה הנוכחי של הרוסים. זלנסקי שיבח את המשך ההתקדמות של צבא אוקראינה בגזרת הדרום ואמר כי "שוחררו השבוע עשרות יישובים". 

בנוסף, זלנסקי פרסם תיעודים מתוך לימן, ועל כך כתב בחשבון הטלגרם שלו: "זה מה שהכובש השאיר אחריו בלימן האוקראינית. בכל מקום בשטח הכבוש, רוסיה המדינה התוקפת הורסת כל יסוד חיים - כלכלה, תחום חברתי, תרבות. את כל זה אפשר לעצור רק בדרך אחת: שחרור. אנחנו בטוחים שכל שטח המדינה שלנו ישוחרר מהאויב - האויב של אוקראינה, של החיים, האנושות, החוק והאמת".

בלוגרים וערוצי טלגרם רוסיים המסקרים את הלחימה מצביעים על מצב של כמעט חוסר אונים עבור הכוחות הרוסיים, שסובלים מנחיתות גדולה מבחינה לוגיסטית, חימושית ועוד. בנוסף, תוואי השטח באזור אינו מאפשר הרבה קווי הגנה טבעיים, מה שמקשה עוד יותר על הרוסים לבסס עמדות חדשות לאחר הנסיגות המרובות. 

גורמים שונים מדווחים כי עוד הערב, או אולי בימים הקרובים צפוי נאום נוסף של פוטין, וייתכן שבו הוא יורה על שינוי רשמי בייעוד "המבצע הצבאי המיוחד" באוקראינה. בשלב זה לא ברור מה צפויים להיות דבריו של הנשיא הרוסי ומה צפויה להיות השפעתם על הלחימה והנעשה בשדה הקרב, אך ייתכן שמדובר בניסיון נוסף, כמו מהלך הסיפוח, לאיים על אוקראינה ולגרום לה לעצור את ההתקדמות בשטחים שלכאורה הפכו לשטח רוסיה.