דיווח: איראן עצרה בימים האחרונים משלוח נשק גדול שהיה מיועד לצבא רוסיה, וככל הנראה מדובר במשלוח הטילים הבליסטיים ארוכי-הטווח שדווח כי בכוונתה להעביר לה. על פי הדיווחים, המיוחסים לדיפלומטים מערביים, בטהראן עצרו את משלוח הטילים מסוג פתח-110 וזולפינקאר, ככל הנראה בשל חשש מאזהרות ואיומים שהועברו לטהראן, מהתגובות שעשויות להגיע בעקבותיו.

אולכסיי ארסטוביץ', אחד מיועציו הבכירים ביותר של נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, חשף אתמול (שישי) בטלוויזיה האוקראינית כי "איראן בלמה בימים האחרונים משלוח של נשק מתקדם לרוסיה". לדבריו, "איראן קיבלה הצעה שאינה יכולה לסרב לה", ובשל כך עצרה את המהלך, אך סירב לחשוף פרטים נוספים בעניין זה.

נשיא רוסיה פוטין בפגישה עם נשיא איראן ראיסי בטהרן (צילום: Iranian Presidency / Handout/Anadolu Agency, Getty Images)
צילום: Iranian Presidency / Handout/Anadolu Agency, Getty Images

רק השבוע ביקר בטהראן ניקולאי פטרושב, מזכיר מועצת הביטחון של רוסיה, ובמהלך הביקור נפגש עם הנשיא אברהים ראיסי ועם עלי שמח'אני, מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן. ההערכה היא כי ביקורו נועד לקדם את משלוח הנשק ולנסות לשכנע את האיראנים להעביר את הטילים, למרות החששות מפני התגובות במערב.

העיתון וושינגטון פוסט דיווח לראשונה לפני קרוב לחודשיים כי בטהראן נערכים להעביר לרוסיה טילי קרקע-קרקע מדגמים פתח-110 וזולפינקאר, היעילים לטווחים של 300 ו-700 ק"מ בהתאמה. בשבועות האחרונים דווח גם ברשת CNN כי איראן נערכת להעביר לרוסיה כ-1,000 אמצעי לחימה מתקדמים, בהם עוד מאות מל"טים תוקפים וכן טילים בליסטיים. עסקת הנשק הזו מגיעה בזמן קריטי מבחינתה של מוסקווה, שעל פי כל ההערכות עומדת בפני מצוקה קשה מאוד של טילים וחימוש מתקדם נוסף, על רקע התארכות המלחמה והשפעת הסנקציות המערביות.

כטב"מים איראניים (צילום: רויטרס)
כטב"מים איראניים | צילום: רויטרס
ניקולאי פטרושב עם נשיא איראן ראיסי, השבוע
ניקולאי פטרושב עם נשיא איראן ראיסי, השבוע

עוד דווח בימים האחרונים ברשת CNN כי איראן ביקשה מרוסיה סיוע בתוכנית הגרעין שלה – בתמורה להעברת הנשק המתקדם. ברשת Sky News דווח בשבוע האחרון כי בסוף חודש אוגוסט העבירה רוסיה לאיראן סכום של כ-140 מיליון אירו בתמורה להעברת הנשק. עוד עלה בדיווח כי במקביל לסכום הכסף, העבירה רוסיה לאיראן גם שלושה אמצעי לחימה מערביים – טילים נגד טנקים מדגם NLAW הבריטי וג'אוולין האמריקני, וכן טיל נגד מטוסים מדגם סטינגר. ההערכה כי אותם נשקים הועברו לאיראן במטרה שתוכל ללמוד ולשפר אותם.

הדיווח הזה מגיע ברגע קריטי מבחינתה של רוסיה במלחמה באוקראינה, לאחר שכוחותיה השלימו אתמול את הנסיגה מהעיר חרסון. באוקראינה חוגגים את שחרור העיר הגדולה ביותר שנכבשה על ידי הרוסים עם תחילת המלחמה, בעוד פוטין והקרמלין סופגים את אחת מהמפלות הגדולות ביותר שלהם עד כה.