היום ה-23 למלחמה באוקראינה: בארה"ב דיווחו היום (שישי) כי הנשיא ג'ו ביידן ביקש בשיחתו עם נשיא סין שי ג'ינפינג ללחוץ על נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לסיים את המלחמה. מוקדם יותר אמר שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן כי הנשיא יזהיר את שי מנקמה אפשרית אם בייג'ינג תסייע צבאית לרוסיה. על פי הדיווחים, הלחימה במריופול נמשכת ו-"80% מהעיר נחרבו". שר החוץ הרוסי לברוב: לא נקבל הוראות מארה"ב, נשרוד את הסנקציות. דקה אחרי דקה.

סיקור שוטף ב-N12:

פוטין, זלנסקי, ביידן (עיבוד: רויטרס,AP)
זלנסקי: "אסיר תודה לביידן על הסיוע הצבאי הנוסף – לא אגלה לרוסים מהו" | עיבוד: רויטרס,AP

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין נאם בצוהריים בעצרת תמיכה בפלישה הרוסית לאוקראינה באצטדיון לוז'ניקי שבמוסקווה. בנאומו בירך פוטין על "המבצע המיוחד" באוקראינה. הנאום שודר בטלוויזיה הממלכתית הרוסית, אך נקטע באמצע מסיבה לא ברורה.

על פי הדיווחים, במריופול מסתתרים 350 אלף בני אדם במקלטים ומתרחשות תקיפות אוויריות בהיקף של 200-50 ביום.

ג'ו ביידן, שי ג'יאנפינג (צילום: AP)
הנשיאים ביידן ושי, צפויים לשוחח היום על המשבר באוקראינה | צילום: AP

על פי דוח שפרסם ממשרד ההגנה של בריטניה, הקשיים האלה מגבילים את היכולת של צבא רוסיה להעביר לכוחות בשטח ציוד חיוני כמו מזון ודלק. בזמן הזה הכוחות האוקראינים ממשיכים להתקיף כל העת, תוך שהם "מאלצים את רוסיה להעביר מספר רב של חיילים להגנה על קווי האספקה, מה שמגביל את הפוטנציאל ההתקפי של רוסיה".

נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, אמר הלילה כי הוא "אסיר תודה" לנשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, על הסיוע הצבאי הנוסף שנשלח לאוקראינה. זלנסקי טען כי "לא יגיד במפורש" מה כלל הסיוע כדי שרוסיה לא תדע.

"זו ההגנה שלנו – כשהאויב לא יודע למה לצפות מאיתנו", אמר זלנסקי בנאום הווידאו הלילי שלו לאומה. "כפי שהם לא ידעו מה מצפה להם אחרי 24 בפברואר (היום שבו פלשה רוסיה לאוקראינה), הם לא יידעו מה יש לנו להגנה או איך התכוננו להתמודד עם מכה".

זלנסקי גם טען שרוסיה "מצפה למצוא את אוקראינה במצב דומה לשנת 2014", אז רוסיה כבשה את קרים ללא קרב, ותמכה בבדלנים שהשתלטו על אזור מזרח דונבאס. "אבל אוקראינה היא עכשיו מדינה אחרת, עם הגנות הרבה יותר חזקות".

"זה גם לא הזמן לחשוף את הטקטיקה של אוקראינה במשא ומתן המתמשך עם רוסיה", הוסיף נשיא אוקראינה. "עובדים יותר בשקט מאשר בטלוויזיה, ברדיו או בפייסבוק. אני מחשיב את זה כדרך הנכונה".

היום ה-23 למלחמה: כל העדכונים - דקה אחר דקה

22:25: סוכנות הידיעות אינטרפקס-אוקראינה: מומחים אוקראינים תיקנו את אחד מקווי החשמל שניזוקו בתחנת הכוח הגרעינית זפוריז'יה, כך מסרה חברת האנרגיה הלאומית.

21:55: 9,145 תושבים פונו במהלך היום מערים אוקראיניות דרך מסדרונות הומניטריים, כך על פי גורם בכיר באוקראינה. מספר זה גדול בהרבה ממספר האוקראינים שהצליחו להימלט מהערים המופגזות ביום חמישי.

21:10: הבית הלבן על שיחת ביידן-שי: הנשיא ג'ו ביידן שוחח היום עם נשיא סין שי ג'ינפינג. השיחה התמקדה בפלישה של רוסיה לאוקראינה. ביידן הציג את השקפותיהן של ארה"ב, בעלות בריתה ושותפיה באשר למשבר.

הנשיא האמריקני הזהיר מההשלכות של מצב שבו סין תספק תמיכה חומרית לרוסיה בלחימה באוקראינה. ביידן הדגיש את תמיכתו בפתרון דיפלומטי למשבר. שני המנהיגים הסכימו באשר לחשיבות של שמירה על קווי תקשורת פתוחים בין המנהיגים כדי להפחית את המתיחות בין שתי המדינות.

הרוסים מרכזים מאמץ על מריופול

20:48: משרד ההגנה של רוסיה הודיע כי המדינה מוכנה לפתוח מסדרון הומניטרי במריופול במטרה להציל את התושבים ואת העיר. עוד נמסר כי רוסיה מוכנה להגן עלי חיי הלאומנים האוקראינים שיניחו את נשקם במריופול.

20:18: כלי התקשורת הפרו-רוסי "איזבסטייה" עדכן כי שבעה בני אדם נהרגו בהפגזה במחוז חרקוב - מתקפה שמיוחסת לצבא האוקראיני. על פי הדיווח, שישה בני אדם נפצעו - בהם ילדה בת 6.

20:15: במהדורה הרוסית של ה-BBC דווח על תדריך שהעביר הפנטגון ולפיו רוסיה שיגרה 1,080 טילים מתחילת הלחימה, אך המתקפה הרוסית נעצרה. על פי הדיווח, כמעט שום דבר לא השתנה באוקראינה ביום האחרון מבחינת התקדמות הרוסית שנעצרה בכל החזיתות. כוחות רוסיים נמצאים מזרחית לקייב וצפונית-מערבית אליה, אך נותרו כ-30 ק"מ מקייב. הכוחות לא מתקרבים גם לחרקוב.

עוד מדווחים כי צ'רניגוב ומריופול נצורות ומבודדות, אך הכוחות האוקראינים ממשיכים להילחם שם. גם בניקולייב הכוחות הרוסים נתקלו בהתנגדות אוקראינית ולא יכולים להיכנס לעיר. כמו כן, בפנטגון לא רואים התקדמות רוסית מהים.

19:30: הקרמלין על שיחת פוטין-מקרון: נשיא רוסיה פוטין שוחח בטלפון עם נשיא צרפת מקרון, ושטח בפניו את השקפתה של מוסקווה בנוגע להסכם פוטנציאלי על הפסקת הלחימה. מהקרמלין נמסר כי "בתגובה לחששות שהביע עמנואל מקרון, נשיא רוסיה הדגיש כי הכוחות המזוינים הרוסים המשתתפים במבצע הצבאי המיוחד עושים הכול כדי לשמור על חייהם של אזרחים".

19:23: נשיא צרפת מקרון אמר לנשיא רוסיה פוטין כי הוא "מודאג מאוד" מהמצב במריופול, שנפגעה מהפגזות בימים האחרונים. השיחה בין השניים נמשכה קצת יותר משעה.

18:38: רעיית נשיא המדינה, מיכל הרצוג, פנתה בברכה מצולמת לאזרחי ואזרחיות אוקראינה: "אנחנו צופים בתמונות קורעות הלב של ילדים המחפשים את הוריהם, באימהות המגנות על ילדיהן, בהמונים בתחנות הרכבת, וליבנו אתכם. אנחנו חושבים על הרופאות והרופאים והצוותים הרפואיים בבתי החולים המנסים בכל דרך לסייע לנפגעים, וליבנו אתכם. אנחנו רואים את האזרחים שחייהם התהפכו בבת אחת והערים שוקקות החיים שהפכו לאזורי קרבות, וליבנו אתכם".

הרצוג הוסיפה כי "ליבנו אתכם והבטן מתהפכת מהאסון ההומניטרי המתרחש מול עיני העולם.  כאימא עצוב לי במיוחד לראות את הסבל שחוות אימהות צעירות ולראות תינוקות רכים נתלשים מביתם ומשפחתם לעתיד לא ברור. אני נושאת מכאן תפילה שנקודת השפל ההיסטורית הזו תסתיים במהרה ושחייכם ישובו לשגרה כלשהי במדינתכם היפה והמשגשגת".

17:44: זלנסקי: "אני סמוך ובטוח שבגלל שהם תוקפים אותנו, הם ישמידו את כל מה שהחברה הרוסית השיגה ב-25 השנים האחרונות. הם יחזרו למקום שבו הם הוקמו, אבל בלי החופש".

17:42: סוכנות הידיעות IFX מדווחת: הנציג הרוסי לשיחות בבלארוס אמר כי רוסיה ואוקראינה דנות בניואנסים הקשורים לערבות ביטחוניות.

17:06: הבית הלבן: הסתיימה פגישתם של נשיא ארה"ב ביידן ונשיא סין ג'ינפינג.

16:52: ביידן לנשיא סין: "ללחוץ על פוטין לסיים את הלחימה".

16:27: נשיא סין, שי ג'ינפינג אמר לביידן כי על ארה"ב וסין לקחת אחריות ולעשות מאמצים למען שלום עולמי.

16:24: יוטיוב עלולה להיחסם לחלוטין ברוסיה עד סוף השבוע הבא - כך אמר מקור המקורב לרגולטור הרוסי על כלי התקשורת, הרוסקומנדזור.

לדבריו, ההחלטה הייתה אמורה להתקבל בשבוע שעבר, אך אז הוחלט לחסום את הרשת החברתית אינסטגרם, ולכן נדחה הדיון לגבי יוטיוב.

16:10: נשיא סין, שי ג'ינפינג, אמר כי "שלום וביטחון הם האוצרות היקרים ביותר של הקהילה הבינלאומית", כך לפי התקשורת הסינית. 

15:45: ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אמר לנשיא אוקראינה זלנסקי שהוא תומך בעמדתה של אוקראינה בשיחות השלום, כך נמסר ממשרדו של ג'ונסון לאחר שיחה בין שני המנהיגים. "ראש הממשלה הציע את תמיכתו בעמדת אוקראינה במשא ומתן והנשיא אמר שהמעורבות הקרובה של בריטניה מוערכת מאוד", נכתב בהודעה.

15:43: נשיא אוקראינה זלנסקי: עבודות ההצלה בתיאטרון מריפול נמשכות, עד כה חולצו 130 אנשים. הכוחות הרוסיים ממשיכים לחסום מסדרונות הומניטריים לעיר מריפול.

15:20: הנשיא פוטין נואם באיצטדיון לוז'ניקי במוסקווה: "בדונבאס מתרחש רצח עם. אין אהבה גדולה כמו זו שבה אדם נותן את הנשמה שלו עבור חברו, אנחנו רואים איך החיילים שלנו מבצעים פעולות הרואיות. החיילים שלנו תומכים אחד בשני, ואם צריך - אז גם מגנים בגופם על אחיהם מפני ירי. כזו אחדות לא הייתה לנו כבר הרבה זמן".

14:38: דיווח בארה"ב: הנשיא ביידן עומד לבקש מנשיא סין שי ג'ינפינג להשפיע על נשיא רוסיה פוטין, כדי שיפסיק את הלחימה באוקראינה. מוקדם יותר, שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן טען כי ביידן יזהיר את שי מנקמה אם בייג'ינג תספק סיוע צבאי לרוסיה.

עוד מדווחים בבלומברג כי גורמים רשמיים בארצות הברית מודאגים מהאפשרות שסין תעזור לרוסיה לחמוק מהסנקציות הכלכליות שמטיל עליה המערב. זאת ועוד, האמריקנים חוששים שסין אף תספק לרוסים נשק. החששות הללו מועלים על רקע ההצהרה המשותפת של סין ורוסיה שהתבצעה לפני הפלישה, שבה נאמר כי לידידות ביניהן אין "אזורים אסורים".

14:28: ריה מדווחת: הלחימה במריופול נמשכת גם בשעה זו - הדרכים הראשיות של העיר נחסמו. 

14:27: אחרי בולגריה, גם ליטא מגרשת 4 דיפולמטים רוסים משטחה. כך דווח בסוכנות הידיעות הרוסית ריה.

13:01: המדינה בתשובה על בג"ץ מתווה הפליטים: "יש לדחות את העתירה, מדובר בהיבטי מדיניות".

12:53: רוסיה דורשת מגוגל להפסיק לאפשר איומים נגד אזרחים רוסיים ביוטיוב

12:51: סוכנות הידיעות ריה מדווחת: דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב אמר כי נשיא רוסיה פוטין עדכן את חברי ועדת הביטחון על שיחות טלפוניות בין-לאומיות רבות שהוא מקיים.

12:46: נשיא אוקראינה זלנסקי: "הצבא נמצא בעמדות. חיילי ההגנה הטריטוריאלית נמצאים בשטח. רופאים, מצילים, עובדי הובלה, דיפלומטים, עיתונאים... כולם. כולנו במלחמה. כולם תורמים לניצחון שלנו".

10:50: לברוב: לא נקבל הוראות מארה"ב.

10:44: שר החוץ הרוסי לברוב: אנחנו נשרוד את הסנקציות - הן מחזקות אותנו.

08:28: ראש עיריית לבוב: כמה טילים פגעו במתקן תחזוקה למטוסים בעיר והרסו אותו, אין נפגעים.

08:24: ראש עיריית לבוב: נמל התעופה לא נפגע בהפגזה, הבניין עומד על תילו. הוא דחק באזרחים שלא לצלם תמונות מהזירה ולשהות במקומות מוגנים אם ההפגזות יימשכו.

07:07: ענן עשן גדול מיתמר מעל שדה התעופה בלביב, דקות אחרי שנשמעה אזעקה. על פי הדיווחים, רוסיה הפציצה במקום.

04:11: הבית הלבן: ביידן ושי, נשיאי ארה"ב וסין, בהתאמה, צפויים לשוחח היום (בשעה 15:00, שעון ישראל). "זה חלק מהמאמצים המתמשכים לשמור על קווי תקשורת פתוחים בין ארה"ב ובין סין" נמסר בהצהרה. "שני המנהיגים ידונו בניהול התחרות בין שתי המדינות, במלחמה של רוסיה נגד אוקראינה, ובנושאים אחרים שלהם דאגה משותפת".

התיאטרון שהופצץ במריופול
"80% ממריופול נחרבה"

03:43: יפן הודיעה כי תטיל סנקציות נוספות על 15 רוסים ועל תשעה ארגונים, ובהם "פקידי הגנה" ויצואן נשק שבבעלות המדינה.

03:18: משרד החוץ בסין הודיע כי השגריר הרוסי במדינה נפגש עם פקיד בכיר ודן עימו ביחסים הבילטרליים בין שתי המדינות. בין השאר דווח כי השניים החליפו רשמים בנושא סיכול טרור ושיתוף פעולה ביטחוני.

02:25: שרת החוץ של אוסטרליה, מאריס פיין, הודיעה שהממשלה האוסטרלית מטילה סנקציות על קרן העושר הלאומי הרוסית, 11 בנקים, ועל משרד האוצר הרוסי.

00:22: נשיא אוקראינה, וולודימיר זלנסקי, בנאום לילי, מודה לביידן על "סיוע צבאי נוסף" ובוחר שלא לחשוף פרטים נוספים "כדי שרוסיה לא תדע". זלנסקי גם פונה לתושבי "הערים הגיבורות" שנמצאים במצב קשה מאוד, ולכל האזרחים: "לא נעזוב אתכם ולא נסלח להם. אתם תהיו חופשיים כמו כל אחד בארץ שלנו, אני יודע את זה בוודאות".