הצונאמי ביפן
צונאמי ביפן | צילום:

חמישה ימים אחרי הרעש מתחילים לאמוד את הנזקים: רעידת האדמה החמישית בעוצמתה בהיסטוריה שפקדה את יפן וגלי הצונאמי האדירים שהגיעו בעקבותיה, הותירו את המדינה עם נזקים עצומים שעלות שיקומם נאמדת על פי ההערכה הראשונית ב-180 מיליארד דולר.

הכלכלה השלישית בגודלה בעולם ניצבת לאחר אסון הטבע הקשה שפקד אותה בפני חשבון שיקום של לפחות 180 מיליארד דולר, המהווים 3% מהתוצר המקומי הגולמי השנתי שלה. רק לשם ההשוואה, מדובר ב-50% יותר מהעלות הכוללת של רעידת האדמה החזקה בעיר קובה ב-1995, שבה נהרגו 6,400 בני אדם.

בעקבות רעש האדמה שגרר אחריו גלי צונאמי עצומים צריכה יפן לשקם תשתיות - כבישים, מסילות רכבת, תחנות כוח ונמלים - בקנה מידה שלא נראה מאז תום מלחמת העולם השנייה. "רעידת האדמה מקדימה אולי את נקודת ההרעה במצבה של יפן, אם המפלגות הפוליטיות בה לא יתעוררו בעקבות האסון וישתפו פעולה כדי לטפל באתגרים הכלכליים של המדינה בטווח הקרוב" כתב אנליסט בכיר שניתח את המצב במדינה מוכת הרעש.

עם זאת, הנזק הכלכלי ביפן צפוי למחוק רק שבריר מהצמיחה הכלכלית העולמית, ועשרות מיליארדי הדולרים שיוצאו על השיקום ביפן צריכים בסופו של דבר להעניק דחיפה לכלכלת המדינה.

בנוסף, בעקבות האסון צפויים נזקים אחרים למשק היפני שכן עדיין לא ידוע לאורך כמה זמן יימשכו הפסקות החשמל היזומות, דבר שמהווה עלות מתמשכת בנוסף לעלויות השיקום. נזק נוסף נגרם לכלכלת המדינה כתוצאה מעתקת מפעלים ותקלות רבות שנגרם בהם. אנליסטים מעריכים כי אם המצב יימשך עוד חודשיים, העלות הזו עשויה להיות גדולה בהרבה יותר מעלות של עבודות השיקום.

רעידת אדמת ביפן - הסיקור המלא:

רעידת אדמה ביפן - כל העידכונים

פיצוץ בבניין מספר 2 בכור בפוקושימה, חשש שהקרינה תגיע לטוקיו

יפן: הותכו מוטות הדלק ב-3 הכורים בפוקושימה

צפו: הרגע בו הכה הצונאמי בערי יפן

חיילים אמריקנים ספגו קרינה גבוהה

משרד החוץ יצר קשר עם כל הישראלים ביפן

צפו: פיצוץ נוסף בכור הגרעיני בפוקושימה

צילומי הלווין חושפים את החורבן ביפן

יפן: ניצול חולץ מלב ים אחרי יומיים

צפו: יונית לוי מדווחת מטוקיו

תמונות חדשות מהחוף: הצונאמי סוחף סירות ומכוניות

תיעוד: העיר שנחרבה כולה

לפני ואחרי הצונאמי: כך נראית יפן

תיעוד: השניות הראשונות של רעידת האדמה

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק