היו או לא היו במתקן?
היו או לא היו במתקן? | צילום: אייסטוק

לראשונה, ה-CIA מכירה ומודה בקיומו של הבסיס הצבאי הסודי המכונה "אזור 51" בדרום נבאדה. האזור נודע בשל תיאוריות הקונספירציה על ניסויים בחייזרים, אך בממשל מדגישים כי מדובר בבסיס שפותח לצרוך ניסויים במטוסי ריגול מסוג U2 בתקופת "המלחמה הקרה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הארכיון לביטחון לאומי באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון פרסם דוח שנקרא "ההיסטוריה הסודית של מטוסי ה-U2", ובו נכתב כי בשל החשיבות של מטוסי הריגול, הממשלה חיפשה מתקן סודי, והקימה אותו בשנת 1955 בהוראת הנשיא דוויט אייזנהאואר, לאחר שמצאו את האזור שנקרא "אגם גרום".

מחברי הדוח ביקשו ב-2005 לחשוף מסמכים מסווגים בנושא, והסתמכו בבקשתם על חוק חופש המידע. הממשלה העבירה להם מספר מסמכים, וגם מפה של האזור, כפי שלא נחשף עד כה.

המפה של האזור שנחשפה
המפה של האזור שנחשפה | צילום: NSA

אזור 51 נהפך לשם דבר בארצות הברית, ושמו מקושר בדרך כלל לתיאוריות קונספירציה סביב מציאת חייזרים, פגישה עם "אורחים מהחלל החיצון" ועריכת ניסויים בגופותיהם. שמועות עקשניות טוענות כי חללית מוחזקת ונבדקת במתקן, ועד כה הממשלה מעולם לא הגיבה באופן רשמי על קיום המתקן.

המסמכים החדשים שנחשפו לא מתייחסים אמנם לנושא החייזרים, אך החוקר ג'פרי ריצ'לסון, שנמנה על עורכי המחקר, אמר כי הפרסום "מסמן את סופה של הסודיות הרשמית לגבי אזור 51". "זה פותח אפשרות שבעתיד הדיווחים על הפרוייקט והזה ופרויקטים אחרים יהיו מפורטים יותר", הוסיף ריצ'לסון.