נאצים (צילום: גווארדיאן)
ניאו נאצים במונגוליה | צילום: גווארדיאן

ידיים חומות מתוחות קדימה במועל יד, החזה מנופח ומכל עבר נשמעות קריאות "זיג הייל". לא מדובר בניאו-נאצים גרמנים, אלא דווקא בתנועה ניאו-נאצית חדשה שקמה במונגוליה.

עם עצמות הלחיים הגבוהות, העניינים השחורות המלוכסנות וצבע העור הכהה, הם לא דומים לגזע הטהור אליו שאף היטלר. אך זה לא עוצר אותם מלאמץ את ערכי שנאת הזרים של התנועה שהכתימה את ההיסטוריה של האנושות.

מונגוליה מנסה להתגבר על המשבר הכלכלי שפקד את המדינה. התושבים המקומיים מאשימים את הזרים בצרות שלהם, והאצבע המשימה מופנה בעיקר כלפי סין, הכוח העולה מדרום להם. קבוצות כמו "טסגאן קאסס" או "צלב הקרס הלבן" מתיימרות לפטריוטיות וטוענות שהן מגנות על העם המונגולי מפשעי הזרים.

המתנגדים לתופעה טוענים שהניאו-נאצים החדשים נטפלים בעיקר לאוכלוסייה חלשה וחסרת אונים. בדו"ח שחובר על ידי מחלקת המדינה האמריקאית נטען שהקבוצה פועלת באלימות נגד זוגות מעורבים ומהגרים סינים עניים שמגיעים לנסות את מזלם במונגוליה.

"נגלח את ראשה של כל אישה שתשכב עם סיני"

"אדולף היטלר הוא משהו שאנחנו מכבדים. הוא לימד אותנו איך לשמר את הזהות הלאומית", אומר מנהיג הקבוצה בן ה-41, שמכנה את עצמו "האח הגדול". המנהיג אף הורשע בעבר ברצח בן-זוגה של בתו בגלל שיצא ללמוד בסין.

בקבוצות הלאומניות אף מאיימים לגלח את ראשה של כל אישה שתשכב עם בחורים סינים. עם זאת חשוב להם להדגיש "אנחנו לא מסכימים עם כל ההחלטות שנלקחו במלחמת העולם השנייה". "אנחנו לא תומכים בההרג ההמוני שהמשטר הנאצי ביצע - אבל אנחנו תומכים באידיאולוגיה של היטלר, כאידיאולוגיה לאומנית, לא פאשיסטית", אומר אחד ממנהיגי הקבוצות.

מבחינה היסטורית, התופעה החדשה חריגה ביותר. מונגולים שנלחמו לצד הצבא הרוסי במלחמת העולם השנייה ונשבו בידי הגרמנים בודדו משאר השבויים ולרוב הוצעו להורג. לאחרונה קבוצות ימניות באירופה אף תקפו מהגרים מונגולים.

"הזרים העשירים מגיעים ולוקחים את הנשים "

"אנחנו חייבים להבטיח שכאומה - הדם שלנו יישאר טהור, זה נוגע לעצמאות שלנו" אומר חבר תנועה בן 23. "אם נתחיל להתערבב עם הסינים, הם יבלעו אותנו בסופו של דבר, החברה במונגוליה, היא לא חברה עשירה, הזרים מגיעים לכאן עם הרבה מאוד כסף וכך הם לוקחים את הנשים שלנו", הוסיף .

באולן-באטור, בירת מונגוליה, טוענים שהתנועה החדשה כוללת לפחות 3,000 איש והיא הולכת וגדלה בכל יום. כל מרצם מכוון לשנאת הסינים, שמתוארים כשטניים, אימפריאליסטים, ורודפי בצע ונשים.