התושבים משוועים למזון ומים. ארכיון (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

הרשויות בפיליפינים חסרות אונים נוכח ממדי אסון סופת הטייפון "הייאן" שגרמה לאלפי הרוגים והותירה הרס נרחב. אנשי משלחת החילוץ הישראלית שנחתו אתמול במדינה מתכוננים להגיע למוקד ההרס המרכזי בסביבות העיר טקלובאן ולסייע ככל הניתן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זו חורבה, נמחקו פה כפרים שלמים וכל ההנהגה המקומית לא מתפקדת", אמר לחדשות 2 Online סגן-אלוף (במיל') צפריר שיפמן, מפקד המשלחת הישראלית שנשלחה לפיליפינים מטעם "פירסט", ארגון הגג של יחידות החילוץ בישראל. לדבריו, החל גל של ביזה, פריצות וגניבות.

"דיברנו עם האחראי על האבטחה מטעם המשטרה והוא אמר שהיעד הראשון שלו זה הבטחת שלום הציבור", ציין שיפמן והוסיף כי יש דיווחים על טייפון נוסף שנמצא בדרכו לפיליפינים. "אנחנו מחוברים לארגונים מקומיים והבנו מהם שגופות תקועות בשטח ויש בעייה קשה של חשמל, תשתיות, דלק ותקשורת".

טייפון, פיליפינים (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

ערוכים לטפל באלפי תושבים

חברי המשלחת האזרחית נחתו אתמול בבירה מנילה והתקבלו על ידי עמיתיהם מיחידות חילוץ מקומיות. בהמשך, הם נפגשו עם מפקד משטרה בכיר בדרגת גנרל, שתיאם עבורם מבנה שבו יוכלו להמתקם בעיר טקלובאן. הם רכשו במקום ציוד לוגיסטי כמו: אוהלים, גנרטור ומים מינרליים, וכן כמות גדולה של תרופות המתאימות לסוגי פציעה שונים.

אחד מרופאי המשלחת, ד"ר דניאל גרופל , סיפר כי אנשי המשלחת ערוכים לטפל באלפי תושבים, בעזרת קבוצת הסיוע העיקרית שתגיע מהארץ ותצטרף אל הכוח בימים הקרובים.

טייפון, פיליפינים (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

הישראלית שיצרה קשר: "המצב עוד ידרדר"

הגר קליין, בת 23 מהרצליה, שהקשר עם משפחתה נותק למשך כמה ימים בעקבות הטייפון, וחודש בתחילת השבוע סיפרה כי למאות אלפי אנשים לא נשארו בתים. "אני יצאתי בזול, לאנשים פה אין קורת גג וגם לא תהיה להם פרנסה עכשיו, כי הם הסתמכו בעיקר על תיירות", אמרה קליין לחדשות 2 Online.

חשש מהתפרצות מחלות (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

לדברי קליין, הדבר הכי חשוב כרגע זה לפנות לאנשים כדי שיתרמו כמה שיותר כסף - כדי לשקם את המדינה. "יש כאן כל כך הרבה כאוס וחוסר ארגון והם חייבים עזרה", אמרה קליין והודתה לכל מי שדאג לה בזמן שנותק עמה הקשר. "המצב פה רק ימשיך להידרדר, חייבים לעורר מודעות בנושא".

במדינה החלו היום בהליך פינוי גופות הקורבנות, כשעל פי הערכות מספר ההרוגים עומד על כעשרת אלפים בני אדם. בתיעוד מהפיליפינים נראים שוטרים מפנים בזה אחר זה שקים שחורים, ובהם גופות של אנשים שנהרגו בסופה בעיר טקלובאן שבמזרח המדינה - המוקד שספג את הנזק הגדול ביותר ובו נרשם מספר ההרוגים הגבוה ביותר.

אנשי המשלחת הישראלית
אנשי המשלחת הישראלית | צילום:

אמש הגיעה סופת הטייפון הקטלנית לחופיה הצפוניים של וייטנאם. כלי התקשורת המקומיים דיווחו כי לפחות 11 בני אדם נהרגו כתוצאה מפגיעת הסופה. על פי הדיווחים, כ-600 אלף בני אדם פונו מהאזורים הנתונים בסכנה.