"הבנקאי של אלוהים". טדסקי (צילום: AP)
"הבנקאי של אלוהים". טדסקי | צילום: AP

גוטי טדסקי מונה לפני שנתיים וחצי אישית על ידי האפיפיור לכהן בתפקיד נשיא הבנק של הוותיקן. הוא לקח לידיו את האחריות לניהול ענייניה הכלכליים של מדינה שלמה, אבל לפני שבועיים הוא פוטר בקול תרועה רמה? מדוע? משום שהוא "חקר עניינים לא לו".

מיד אחרי פיטוריו, החלו לצוץ כותרות בעיתונים לפיהן האיש חושש לחייו. זה תואר תחילה כ"פרנויה", אבל החוקרים מטעם בית המשפט האיטלקי מצאו הוכחות והסברים לחששות של טדסקי: קנוניה ששמה לה למטרה להשתיק אותו בכל מחיר - גם במחיר חייו.

טדסקי לא המתין לחוקרים. על פי כלי התקשורת באיטליה, הוא כתב מכתב עם שלושה העתקים והגיש אותו לעורך דינו עם הוראה שאם יקרה לו משהו - שישלח את ההעתקים לאפיפיור, לעיתונאי, לעורך דין וכומר. הוא הגדיר את כולם כאנשים שאין לו ספק ביושרם.

על פי הדיווח בעיתון "קוריירה דלה סרה", כתב טדסקי במכתב: "הכל התחיל כששאלתי על חשבונות בנק של אנשים שאינם שייכים לכנסיה - חשבונות ששייכים לפוליטיקאים, אנשי עסקים, יזמים ואנשי ממשל איטלקים", חלקם על פי העיתון האיטלקי - הם שמות כיסוי לאנשים מהמאפיה.

הקשר הישראלי?

החקירה בבנק הוותיקן החלה בעקבות חשיפת חשבון של מנהיג מאפיה הנמצא במנוסה, מת'או מסינה די נארו, שניהל את חשבון הבנק שלו בוותיקן. טדסקי מספר כי לבקשת המשטרה, הוא גילה יותר ויותר פעולות של הלבנת כספים בבנק הוותיקן, אבל ככל ששאל יותר שאלות - הוא גילה התנגדות נחרצת יותר של כמה דמויות - ביניהן ראש הבנק פאולו צ'יפריאני, מנהל צעיר בשם מרקו סימאון שמכהן גם כראש רשת הטלוויזיה האיטלקית "ראי", ועל פי אתר "אל מיסג'רו" גם מיקלה בריאמונטה, עורך דין חילוני שעבד עבור בנק הוותיקן ופעל גם במשרד המסחר האיטלקי.

סערה בכס הקדוש. נשיא הבנק עם האפיפיור (צילום: AP)
טדסקי עם האפיפיור | צילום: AP

ממשרד המסחר, על פי הדיווחים בעיתונות האיטלקית, קידם בריאמונטה גם את פעילותם של עסקים ישראליים באיטליה. בתקשורת האיטלקית, כותרת המשנה בכתבה העוסקת בקשרים בין אנשי ממשל לאנשי קש וראשי המאפיה, מדברת על ה"קשר הישראלי" ורומזת על מעורבות של גורמים ישראלים בפרשה שמסעירה את איטליה.

בנוסף לפרשה הכלכלית החדשה, עומד הוותיקן במוקד של פרשות הדלפות קשות מאוד בשבועות האחרונים, חלקן חושפות את חלקו בפשעים חמורים ומסובכים - כמו רצח והסתרת גופת נערה בשנות התשעים, או פשעים חמורים אחרים. בכס הקדוש פורסם מסמך שטוען כי "ענייניו של הוותיקן הם לא עניינו של אף אחד אחר ושהחקירה לא תקבל מהוותיקן שום מסמכים רשמיים של המדינה, כולל הפרוטוקולים של טדסקי בנוגע למחקריו".

בכיר בבנק הוותיקן הוציא היום הודעה בעקבות הפרסומים שמכחישה את קיומם של "חשבונות סודיים". הבכיר פאולו צ'יפריאני הכחיש את ההאשמות בראיון שהעניק לתקשורת האיטלקית. "אין שום חשבונות או חשבון אחד של פוליטיקאים", צוטט הבכיר ב"קוריירה". "האיטלקים היחידים שלא נמנים על מחזיקי תארי הכמורה הם עובדים או פנסיונרים של הכס הקדוש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק