כלי התקשורת בהודו מדווחים כי בין כוחות הצבא ובין המחבלים החמושים שהשתלטו על המקום מתנהלים חילופי אש כבדים.
שלושה פיצוצים נשמעו באזור בית חב"ד במומבאי, בזמן פעולת החילוץ של יחידות קומנדו שהחל בשעות האחרונות לשחרור בני הערובה במקום. מסוק הנחית כוחות מיוחדים על גג המבנה, ובאותה עת, צלפים המוצבים על גגות הבניינים הסמוכים פתחו בירי לעבר בית חב"ד.

במשרד החוץ עדיין לא יודעים בוודאות כמה ישראלים לכודים במבנה בן ה-5 קומות, אך מכחישים את הדיווח שלפיו כמה בני ערובה ישראלים כבר שוחררו. 21 ישראלים עדיין מוגדרים נעדרים. חלק מהם ככל הנראה תרמילאים שאינם יכולים ליצור קשר עם בני משפחתם בארץ, אך עדיין ישנו חשש כבד כי ישנם הרוגים ישראלים לפחות באחד מן המוקדים במומבאי.

על פי אחד הדיווחים בטלוויזיה ההודית חלק מהחטופים בתוך בית חב"ד - ככל הנראה 17 בני אדם - שוחררו על ידי כוחות הביטחון ההודיים, והמשטרה ההודית ממשיכה להזרים כוחות רבים למקום. בין בני הערובה ששוחררו אין ישראלים.
על פי צילומי הטלויזיה ההודית נראה אדם מנופף בדגל שנראה כדגל ישראל מחלון הבית בו מוחזקים הישראלים במומבאי. לא ידוע האם האדם שמנופף בדגל הינו אחד מהטרוריסטים או אחד מהחטופים.

פריצה משטרתית לבית חב"ד

קונסולית ישראל במומבאי, אורנה שגיב, סיפרה כי בת ערובה ישראלית טלפנה אתמול לשגרירות ישראל בניו-דלהי, וכשאקדח מוצמד לרקתה מסרה את דרישות החוטפים לשחרורם של בני הערובה. השיחה בוצעה ממכשיר הטלפון הנייד של הרב הולצברג. קודם לכן עידכנה הקונסולית כי "הפריצה המשטרתית לבית חב"ד החלה ונעצרה מסיבה שאינה ידועה לנו, המשטרה מרכזת כוחות רבים נוספים במקום. יש ישראלים המוחזקים בבית חב"ד ובמלון אוברוי. במלון הטאג' – ככל הידוע לנו – כנראה שאין ישראלים במלון. אנו ממשיכים לנסות ולאתר אזרחים ישרלאים במלונות במומבאי, לסרוק את בתי החולים. כרגע לא ידוע לנו על נפגעים ישראלים", אמרה שגיב והוסיפה כי "עוד לילה ארוך בפנינו". ואכן כך היה, הבוקר חודשו הנסיונות של הקומנדו ההודי לחילוץ בני הערובה בבית חב"ד.

שרת החוץ, ציפי לבני, התייחסה אף היא למצב בהודו. "משרד החוץ עוקב כל הזמן והצענו לסייע", אמרה לבני, "שוחחתי עם גורמי הביטחון בישראל שנמצאים בקשר עם המקבילים שם. הגורמים בהודו נתנו תיאור של מצב מאוד מורכב במספר מוקדים ואת התמודדתם עם הטרור שפקד אותם. סיכמנו שנקבל עדכונים באופן שוטף".

חוליית המחבלים השתלטה אתמול על המלונות המפוארים טאג' ואוברוי, ועל בית חב"ד בעיר, המכונה גם "בית נרימאן". הרב גבריאל הולצברג, שליח חב"ד לעיר ורעייתו רבקה עדיין מוחזקים בבית עם מספר לא ידוע של אזרחים נוספים, כנראה גם ישראלים. בנם התינוק של הזוג הוצא מהבית ללא פגע בשעות הבוקר על ידי טבחית ששהתה בבית.

עשרות אזרחים הוחזקו בשלושה מוקדים

בשני המלונות הוחזקו עשרות אזרחים, חלקם במקום בטוח בתוך המלון אליו פינתה אותם המשטרה. אמש הסתיימו העימותים עם המחבלים בשני בתי המלון - כך לפחות על פי הדיווחים מהודו. במלון טאג' היו לאורך היום דיווחים סותרים על כך שהמלון "נקי ממחבלים", אבל אז לקראת השעה 14:00 נשמעו צרורות יריות ופיצוצים בתוך המלון.

במלון אוברוי, כך זה נראה, הלחימה הייתה מעט יותר מסובכת ושם גם הוחזקו יותר אזרחים כבני ערובה. בשיחה שניהלה רשת הטלוויזיה ההודית "CNN IBN" עם אזרחית זרה ששוהה במלון, היא אמרה שהורו להם להישאר בתוך החדרים ושניתקו להם את שידורי הטלוויזיה.

ברשת "סקיי" הבריטית דיווחו כי בתום קרבות קשים, השתלטו כוחות הביטחון ההודים גם על מלון "אובריו" בעיר וכי 39 בני ערובה נוספים שוחררו לחופשי. בשעות הצהריים הצליחה המשטרה ההודית לשחרר כ-60 בני ערובה מהמלון.

מתקפת טרור במומבאי - סיקור מיוחד:

פיגוע בהודו: מאות בני ערובה במומבאי

פרסום ראשון: צילומי החטופים בהודו

המחבלים בהודו מבקשים לקיים מו"מ

רינה פושקרנה בטור מיוחד לחדשות 2 באינטרנט

 

מספר הטרוריסטים אינו ידוע

גם מספרם של הטרוריסטים אינו ידוע בוודאות, והוא כנראה נע סביב 25, רובם צעירים. חוסר הוודאות לגבי המתרחש לא קיים רק אצל הרשויות בהודו, אלא גם במשרד החוץ הישראלי. "תמונת המצב לא ברורה וזה מדאיג", אמר דובר משרד החוץ, יוסי לוי, לחדשות 2. " למרות שהשעות נוקפות עדיין המצב טרם התבהר. אני לא יכול להגיד כמה ישראלים חטופים יש בדיוק, יש דיווח שאומר 6-8 ויש דיווחים שאומרים 10-15. אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שיש ישראלים שם בשתי זירות שונות".

בסדרה של פעולות טרור מתוכננות נהרגו לפחות 125 בני אדם, ויותר מ-325 נפצעו. טרוריסטים חמושים ברובים וחומרי נפץ תקפו בו זמנית אתרים הומי אדם: בית חולים, תחנת משטרה, תחנת רכבת, בית חב"ד ושני מלונות יוקרה, מלון הטאג', ומלון אוברוי.