פטריק סווייזי, שהלך הלילה לעולמו לאחר מאבק במחלת הסרטן, החל בקריירת המשחק הארוכה שלו בסוף שנות השבעים. הוא הופיע בסרטים שזכו להצלחה רבה כמו "שחר אדום" וסרטו של פרנסיס פורד קופולה "נערי הכרך", אבל מכל הדמויות הרבות ששיחק סווייזי במהלך הקריירה שלו, הייתה זו דמותו של ג'וני קאסל - המורה לריקודים בלהיט הענק מ-1987 'ריקוד מושחת' - שכבשה את העולם.

פטריק לא היה אחד מאותם שחקנים שלמדו כיצד לרקוד בשביל התפקיד. הוא גדל כרקדן. בראיון שנערך עימו לפני כמה חודשים, אמר: "אמא שלי היא כוריאוגרפית, אז בעצם לא הייתה לי ברירה. יצאתי מהרחם בריקוד".

אבל מאוחר יותר, סוויזי הרגיש שהוא מזוהה מדי עם תפקידו כג'וני קאסל. "בתקופה ההיא בחיים שלי חשבתי אם אי פעם אצא מעניין הבחור הרקדן הזה", הוא סיפר. "זו אחת הסיבות שיצאתי ועשיתי מגוון עצום של דמויות". חלק מן הדמויות המרכזיות אותן שיחק סווייזי: רודף המריבות ב'שומר הבארים', נקסט אוף קין רודף הריגושים ב-'נקודת פריצה' ומלכת דראג ב'לולו לנצח'.

תפקיד אופי: גברים שריריים, אבל בעלי רגישות

פטריק סוויזי (צילום: AP)
סוף הריקוד של פטריק סוויזי | צילום: AP

הקריירה שלו נסקה דרמטית ב-1990 עם המותחן הרומנטי - 'רוח רפאים', בו הוא שיחק קורבן לרצח שרוחו חוזרת להגן על האלמנה שהותיר מאחור. התפקיד הזה הדגיש מאוד את יכולתו של סווייזי לשחק דמויות עם שרירים מצד אחד, אבל רגישות עמוקה מצד שני.

סוויזי מעולם לא איבד את אהבתו לריקוד. לפני כשש שנים הוא אפילו עשה סרט בנושא עם רעייתו, הרקדנית והשחקנית ליסה ניימי. לדבריו, "כולנו הגבנו למוזיקה. יש מקצב בכל אחד מאיתנו שרק אנחנו יכולים לשמוע".

במרץ 2008 סווייזי הודיע בפומבי לראשונה כי הוא סובל מסרטן הלבלב. הוא נאבק במחלה ולחם בשמועות על מותו כששיחק בסדרת טלוויזיה "החיה". בין האתגרים הרבים שבהתמודדות עם המחלה, סווייזי לא שכח את האחריות שבאה עם מעמדו. בראיון האחרון שהעניק לרשת הטלוויזיה האמריקנית CNN, אמר פטריק: "כאשר יש לך קול שאנשים מקשיבים לו אני חושב שזה מעניק לך אחריות. אני משמש מודל לחיקוי לחולים רבים אם ארצה ואם לא, אני אוהב לקחת את זה ברצינות".