בנות הפוסי ריוט, ארכיון (צילום: רויטרס)
פוסי ראיוט. סמוטביץ' במרכז | צילום: רויטרס

אחרי חודשים של קיפאון משפטי, התפתחות במשפט בנות להקת "פוסי ראיוט" ברוסיה: בית המשפט לערעורים קבע היום שאחת מחברות הלהקה תשוחרר, בעוד השתיים הנותרות יישארו במאסר. בנות להקת הפאנק הרוסית נאסרו השנה אחרי שהפגינו בחודש פברואר האחרון נגד הנשיא פוטין, על מזבח הקתדרלה המרכזית של מוסקבה.

לפי ההכרעה, את מריה אליוקינה בת ה-24 ונדז'דה טולוקוניקובה בת ה-22 בבית הכלא. יקטרינה סמוטביץ' בת ה-30 תשוחרר.

בנות הלהקה הפרובוקטיבית טענו בערעור בבית המשפט, שהן לא התכוונו להעליב את הכנסייה הרוסית - כפי שנטען בכתב האישום - אלא מחו נגד נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. "אין שום דבר נגד הדת בפעולת הבנות, זה היה מעשה פוליטי", אמרה טולוקוניקובה כשהיא יושבת בכלוב הזכוכית של הנאשמים. "אני מוכנה להתנצל אם פגעתי במישהו, אבל אני לא אתנצל על הפעולה עצמה, מפני שהיא לא הייתה נגד הדת - זה לא הסיפור".

נדז'דה טולוקוניקובה (צילום: AP)
נדז'דה טולוקוניקובה | צילום: AP

ברחבי העולם נערכו בחודשים האחרונים עצרות והופעות מיוחדות למען שחרור הבנות. בין התומכים היותר מפורסמים היו מדונה, פול מקרתני ואפילו הפעילה הדמוקרטית הבורמזית, אונג סאן טסו צ'י. שמה של מנהיגת הלהקה אפילו הוזכר כמועמדת לקבלת פרס הפרלמנט האירופי למען זכויות האדם.

אחת הבנות אמרה לקראת המשפט: "אם בית המשפט ישאיר את הגזירה, אנו נלך למחנה עבודה, אבל לא נשתוק - אפילו אם הזעקה שלנו תישמע מסיביר".