מצרים: מהומות דמים בפורט סעיד (צילום: רויטרס)
קרובי ההרוגים בהקראת גזר הדין | צילום: רויטרס

שנה אחרי ש-74 אזרחים קיפחו את חייהם בקטטה המונית שפרצה בין אוהדי קבוצות כדורגל יריבות בפורט סעיד, גזר הבוקר בית משפט במצרים עונשי מוות על 21 בני אדם - בהם בכירים בענף המקומי ואנשי כוחות הביטחון - שהורשעו כנושאים באחריות לטרגדיה. גזרי דינם של 52 נאשמים נוספים בתקרית יינתנו בעוד כחודשיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

הוצאתם להורג של הנאשמים שנידונו למוות תיערך בכפוף לאישור מטעם המופתי של מצרים. הקראת גזר הדין הועברה בשידור ישיר בטלוויזיה הממלכתית של המדינה ובסיומה פצחו בקריאות שמחה קרובי הרוגי התקרית, שישבו באולם והניפו את תמונות יקיריהם.

זמן קצר אחר כך גררה ההחלטה שורת מהומות והתפרעויות: בין היתר, דווח כי בני משפחות הנידונים למוות יידו אבנים לעבר בית הסוהר שבו הם כלואים ואף ניסו לפרוץ לתוכו. במהלך ההתגוששות נהרגו לפחות שני קציני משטרה וכמה אחרים נפגעו.

חלק מאותם הקרובים, יחד עם תומכיהם, פתחו במסע ונדליזם ברחובות פורט סעיד והשחיתו בתי עסק, מכוניות ושלטים. כוחות הביטחון המקומיים הוזעקו למקום ופיזרו את ההמון הזועם באמצעות גז מדמיע.

האירועים בפורט סעיד מצטרפים למוקד תבערה אחר במצרים - העיר סואץ - שהפגנות שנערכו בה ביממה האחרונה גבו עד כה את חייהם של תשעה בני אדם שנפגעו מירי. המחאה ההמונית, לציון שנתיים למהפכה ולהדחתו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק, יצאה מכלל שליטה בעקבות גל התפרעויות אלימות ועימותים בין מפגינים לבין כוחות הביטחון המקומיים. מניין הפצועים האמיר לכדי 450 בני אדם.