פרס גדול ותואר יוקרתי. תומאס טרנסטרומר (צילום: רויטרס)
פרס גדול ותואר יוקרתי. תומאס טרנסטרומר | צילום: רויטרס

ועדת הנובל התכנסה היום בשוודיה כדי להכריז על חתן פרס נובל לספרות לשנת 2011: המשורר השוודי תומאס טרנסטרומר, שכתב בין היתר את היצירה "נוסחאות האהבה". חברי הוועדה נימקו את בחירתם במשורר בן ה-80 בכך שהוא "מעניק גישה רעננה לתיאור המציאות".

ההכרזה על שמות הזוכים בפרס נובל שהתקיימה בשלושת הימים האחרונים סיפקה לא מעט כותרות. רק אתמול התבשרנו על זכייתו של מדען הישראלי פרופ' דן שכטמן בפרס נובל לכימיה. יומיים לפניו, נודע כי ראלף שטיינמן, אחד הזוכים בפרס נובל לרפואה, הלך לעולמו רק שלושה ימים לפני ההכרזה.

בשנה שעברה זה היה הסופר הפרואני מריו וורגסה יוסה, שזכה בתואר היוקרתי ובפרס של עשרה מיליון קרונות שוודיות. הזוכה הצעיר ביותר שזכה בפרס הנובל לספרות הוא רודיארד קיפלינג, מחבר ספר הג'ונגל, שזכה בפרס בשנת 1907 בהיותו בן 42 שנים בלבד.

בשונה מפרסים אחרים שמוענקים ברחבי העולם, לפרס הנובל אין רשימת מועמדים, ואתרי ההימורים סוערים בימים שלפני ההכרזה. כך עלה לא פעם בעבר שמו של הסופר הישראלי עמוס עוז כאחד מהמועמדים לזכות בפרס, והשנה המהמרים הציבו כמה דמויות מוכרות כמועדפות לזכייה, ובהם הסופר הסורי עלי אחמד סעיד, המוכר בשם העט "אדוניס", וכם שמו של היוצר האמריקני ממוצא יהודי בוב דילן. איש מהם לא גרף את הפרס, שהלך כאמור למשורר שוודי.

ההכרזה על חתן פרס נובל לשלום תיערך מחר בשעה 11:00 (שעון ישראל). חברי הוועדה בנורווגיה צפויים להכריז על הזוכה, לו יוענק הפרס ה-103 במספר. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק