סרקוזי יוצא נגד השחיטה הכשרה (צילום: רויטרס)
סרקוזי בוחן חוות בשר | צילום: רויטרס

סוף לבשר הכשר בצרפת? ראש ממשלת צרפת מעודד היום את היהודים ואת המוסלמים לוותר על דרך השחיטה הכשרה או החלאל.  לקראת הבחירות המתקרבות, סרקוזי מנסה לפנות ללב המצביעים מימין ומשגר את ראש ממשלתו פרנסואה פילון כדי שיעלה את ההצעה. עדיין לא מדובר בהצעת חוק רשמית, אלא בניסיון להעביר את הסלידה מההליך, שנחשב אלים לדעת רבים בצרפת ונוגד את ערכי האומה.

יומיים בלבד אחרי שסרקוזי בעצמו ובני בריתו קראו לקצבים לסמן את הבשר שנשחט באופן המסורתי בתוויות ברורות שיעידו על אופן השחיטה, מגיעה הפנייה מצד אנשי מפלגתו השמרנית של סרקוזי, ששיגרו לאוכלוסיה הצרפתית איום שנשמע כאילו נלקח מהקמפיין של מפלגתה הקיצונית של מריאן לה פאן. "מהגרים עשויים עוד לכפות על ילדי בית הספר אכילת בשר שנשחט על פי ההלכה המוסלמית", אמרו אנשיו של סרקוזי.

פילון ומנהיגים שמרנים אחרים מקשרים לא אחת בין סוגיית ההגירה לצרפת, והזהות הצרפתית - למזון. אנשי מפלגת הימין הקיצונית - החזית הלאומית, נוהגים להשמיע איומים דומים, לפיהם אי אפשר להשיג היום בשר שלא ערב לחך של הצרפתי המוסלמי.

השחיטה הדתית המסורתית לא מתאימה לימינו  

הפגנות מהגרים בפריז (צילום: רויטרס)
הפגנות מהגרים בפריז | צילום: רויטרס

במסגרת דיון על הבחירות שאמורות להסתיים עם תוצאות הסיבוב השני בתחילת מאי, אמר ראש הממשלה הצרפתי כי "המאמינים צריכים לשקול את המסורות שלא תואמות את התקדמות המדע, הטכנולוגיה ובעיות הבריאות", והוסיף כי "בעבר שחיטה כשרה או שחיטה שנהוגה בקהילות המוסלמיות קבלה הצדקה בגלל סיבות הגיוניות, אבל התקדמנו מאז, אנחנו חיים בחברה מודרנית".

בקהילה המוסלמית מסבירים ששחיטת החלאל אינה אכזרית כפי שהיא נראית או כפי שמנסים לתאר אותה. ראש הקהילה המוסלמית מוחמד מוסאווי מתנגד לסימון המסעדות והמוצרים שמגישים בשר שנשחט כהלכה ואומר "סימון שכזה ידביק ליהודים ולמוסלמים סטיגמה של אנשים שאינם מכבדים את האינטרסים של בעלי החיים, זה רק יגביר את המתח בחברה הצרפתית".

על פי השחיטה המוסלמית והיהודית - החיה אמורה להיות בהכרה לפני שהיא נשחטת, על פי נהלי השחיטה הנהוגים ברוב העולם המערבי, החיות מורדמות בעזרת זרם חשמלי לפני השחיטה כדי למנוע כאב. בקהילה היהודית שמונה יותר מ-600,000 איש, מודאגים שהצורך בסימון הבשר שנשחט כהלכה, יפגע בעסקי הקצבים היהודים, שמוכרים את תוצרתם לבתי עסק רבים. גם לכאלה שאינם יהודים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק