עימותים אלימים פרצו אמש (שבת) בבירת שוודיה, שטוקהולם, בין מאות פעילים ניאו נאצים לבין כוחות המשטרה ואנשי שמאל. מה שהחל כהפגנת ימין קיצוני והפגנת נגד הפך עד מהרה לחילופי מהלומות ולירי רימוני גז, לאחר ש-150 פעילים ניאו נאצים צעדו ישירות לתוך ריכוז של מפגיני שמאל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מלכתחילה נערכה משטרת שטוקהולם בכוחות מתוגברים עם ההכרזה של אנשי "מפלגת השוודים" על כוונתם לערוך מפגן כוח בעיר, כשהם נושאים שלטים עם הכיתוב "עצרו את זרם המהגרים" ו"שוודיה לשוודים".

אלפי מפגיני שמאל התייצבו (צילום: AP)
אלפי מפגיני שמאל התייצבו | צילום: AP

מן העבר השני התקבצו אלפי מפגיני שמאל עם שלטים נגד גזענות. המפגינים הצטיידו מבעוד מועד בזיקוקים, בבקבוקים ובביצים. לקראת האירוע נסגרו חלק מהרחובות במרכז הבירה ואלפי שוטרים פוזרו לאורך מסלול הצעדה.

כתוצאה מהמהומות הקשות שהתפתחו במקום נפצעו קל ארבעה שוטרים ושלושה אזרחים ופונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים. "מפלגת השוודים" נערכת לקראת הבחירות שייערכו באמצע החודש הבא במדינה ומקדמת מדיניות שלפיה אזרחות שוודית תינתן רק למי שיש "מורשת של תרבות וגנטיקה מערבית". מדגמים מוקדמים חוזים כי המפלגה הקיצונית תצליח רק בקושי לעבור את אחוז החסימה במדינה בעלת המסורת הליברלית והסובלנית לזרים.