מאוכזב מההתנהלות, אובמה (צילום: AP)
להדק את הפיקוח", הנשיא אובמה | צילום: AP

בשיאו של המשבר הדיפלומטי בין ארצות הברית לגרמניה, סביב פרשת ההאזנות לקנצלרית אנגלה מרקל, ממשל אובמה זוכה גם להתנגדות מבית - אלפי אמריקנים הגיעו הלילה (א') לוושינגטון הבירה ומחו על פעילותה של הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי, ה-NSA.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התקשורת האמריקנית דיווחה כי המפגינים, שהגיעו מרחבי ארצות הברית, נשאו שלטים שעליהם נכתב "כך נראית דמוקרטיה" ו"תודה אדוארד סנואודן". בנוסף קראו ההמונים לנהל פיקוח הדוק על תכנית המעקבים שמבצעת הסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב וברחבי העולם.

"למדנו שלא מדובר בעניין מפלגתי או בטרוריזם", נאמר בהצהרה שהוקראה בהפגנה. "אנחנו עדים לרגע בו אמריקניים רגילים, מתלמידי תיכון ועד בכירים במשרדים מובילים, עומדים ומתנגדים למדיניות מסוכנת של הממשל".

ריבלין, ארכיון (צילום: AP)
מרקל ואובמה בתקופות טובות יותר, ארכיון | צילום: AP

"ארה"ב צותתה למרקל במשך למעלה מעשור"

חשיפת פרשת ההאזנות הסתר של הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי למנהיגים בעולם ובהם קנצלרית גרמניה מרקל, שהגיעה בעקבות הדלפת אלפי המסמכים המסווגים על ידי אדוארד סנואודן, עוררה סערה גדולה בגרמניה ובמדינות נוספות באירופה כמו צרפת, שעל פי דיווחים שונים האזינו האמריקנים למיליוני שיחות של אזרחיה.

העיתון הגרמני "דר שפיגל" דיווח אמש (שבת) כי ארצות הברית צותתה לטלפון של קנצלרית גרמניה במשך יותר מ-10 שנים - משנת 2002 ועד לפני מספר שבועות. על פי הדיווח, נשיא ארה"ב ברק אובמה אמר למרקל כי היה עוצר את ההאזנות אם היה יודע על זה.

בעקבות הביקורת החריפה שספג ממשל אובמה סביב חשיפת פרשת ההאזנות, הבטיח אתמול הנשיא אובמה כי יבצע שינויים בדרך פעילותה של הסוכנות לביטחון לאומי. אך בשלב זה לא ברור מה יהיה אופי השינויים והיקפם, והאם בכלל הם יפורסמו לציבור.