ג'ון דמיאניוק נולד באפריל 1920 בקייב, אוקראינה. על פי עדותו, הוא גויס לצבא האדום ב-1941 ונלקח בשבי הגרמני כעבור שנה. על פי כתב התביעה נגדו בירושלים ובגרמניה, הוא עבד כשומר במחנה ההשמדה הנאצי סוביבור שהיה בשטחה של פולין.

ב-1951 היגר דמיאניוק לאוהיו, ארצות הברית והפך לאזרח אמריקני ב-1958. הוא התפרנס כמכונאי מנועים. ב-1981, שללה ארה"ב את אזרחותו של דמיאניוק והוא הוסגר לישראל. כאן הוא עמד למשפט ונגזר עליו דין מוות ב-1988, לאחר שניצולים ממחנה ההשמדה טרבלינקה טענו שהוא האיש שכונה "איוואן האיום" או ה"קצב מטרבלינקה" - רוצח סדיסט שפעל במחנה ההשמדה בשירות האס.אס. הנאצי. במחנה ההשמדה טרבלינקה נרצחו 870 אלף בני אדם, רבים מהם - יהודים.

בית המשפט העליון בישראל הפך את החלטת בית המשפט המחוזי, ביטל את עונש המוות ושיחרר את דמיאניוק ב-1993, לאחר שמוסקבה סיפקה תעודה של אדם אחר שעשוי היה להיות "איוואן האיום" מטרבלינקה.

5 שנות מאסר בבית אבות

ג'ון דמיאיוק חזר לביתו בקליבלנד, אוהיו. ב-1998 אף קיבל בחזרה את אזרחותו האמריקנית, אבל שנה אחר כך, מערכת המשפט האמריקנית פתחה שוב את התיק נגדו. האמריקנים טענו שדמיאניוק הסתיר את העובדה שעבד עבור הנאצים, כשהיגר לארה"ב בשנות ה-50.

שופט שלל שוב את אזרחותו בשנת 2002 והוציא נגדו צו סילוק ב-2005. דמיאניוק ניסה להלחם בגזירה במספר בתי משפט, אבל הוסגר בסופו של דבר לגרמניה, שם הוגש נגדו כתב אישום כשותף לרצח של 27,900 יהודים.

ג'ון דמיאניוק (צילום: חדשות 2)
דמיאניוק, במהלך משפטו בגרמניה | צילום: חדשות 2

בחודש מאי 2011 הרשיע בית המשפט במינכן את דמיאניוק בסיוע לרצח עשרות אלפי יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה וגזר עליו חמש שנות מאסר. לדיונים בבית המשפט הגיע דמיאניוק על אלונקה, וטען באמצעות עורכי דינו כי מצב בריאותו רופף. למרות מצבו הבריאותי, בית המשפט גזר עליו את עונש המאסר - והוא ריצה אותו בבית אבות בעיר רוזנהיים במחוז בוואריה שבגרמניה. הבוקר, הוא מצא שם את מותו.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק