מוכנות גבוהה בגזרת עזה. ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
טנק ישראלי בגבול עזה, השבוע | צילום: רויטרס, חדשות

אמברגו נוסף על ישראל בעקבות המבצע בעזה: ממשלת ספרד החליטה להשעות באופן זמני את משלוחי הנשק לישראל בעקבות האזרחים הרבים שנהרגו בלחימה בעזה - כך דיווח אמש (ב') העיתון הספרדי "אל פאיס". ספרד מצטרפת בכך לבריטניה, שהודיעה אתמול על בחינה מחודשת של הייצוא הביטחוני לישראל בעקבות מבצע "צוק איתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, ההחלטה על הקפאת העסקאות התקבלה לפני הפסקת האש הנוכחית ואף לפני הפסקת האש הקודמת, שקרסה לאחר שעה וחצי: גורמים בממשלת ספרד מסרו לעיתון כי ההחלטה התקבלה ביום חמישי בשבוע שעבר, בישיבה בין-משרדית שעסקה בייצור וייצוא ביטחוני. נציגים של ראש הממשלה ראחוי ומשרדי הכלכלה, החוץ, ההגנה והאוצר נכחו בפגישה והחליטו כי ראוי בשלב זה לעצור באופן זמני את העברת הנשק, התחמושת והציוד הטכנולוגי לישראל. 

מהו הנזק שייגרם מהחלטת ספרד? על פי הדיווח, ספרד מייצאת לישראל ציוד אלקטרו-אופטי מתקדם, לצד חלקים לטילים, מרגמות ורימונים.  העלות הכללית של עסקאות הנשק בין ספרד לישראל מוערכת בכחמישה מיליון אירו לשנה, שמהווים כאחוז מסך הייצוא הביטחוני של ספרד.

בכירים ספרדים הדגישו בפני העיתון כי הקפאת העסקאות היא "מסר דיפלומטי" לישראל, על מנת שתעצור את המתקפה בעזה. ההחלטה תישקל מחדש ככל הנראה בחודש הבא, כאשר הוועדה תתכנס בשנית. במסגרת השעיית המסחר, לא יונפקו רשיונות חדשים לייצוא וסיוע ביטחוני לישראל.

מגעים לשיקום הרצועה (צילום: רויטרס)
חיפושים אחר אזרח בריטי בהריסות | צילום: רויטרס

האם נהרג אזרח בריטי ברפיח?

אתמול הודיעה ממשלת בריטניה כי לאור הלחימה מרובת הנפגעים בעזה, היא "תשקול מחדש" את הרישיונות שהונפקו לייצוא ביטחוני לישראל, שמוערך בכשמונה מיליארדי לירות שטרלינג. השרים הדגישו כי אין מדובר בהפסקה גורפת של ייצוא הנשק, מכיוון שהם "מאמינים בזכותה של ישראל להגן על עצמה". למרות זאת, הרישיונות ייבדקו באופן פרטני על מנת לקבוע שלא נעשה שימוש בנשק בריטי לצורך הסלמה ביחסים או לצורך "דיכוי פנימי", קרי לפעולה כנגד ערביי ישראל.

בתוך כך, משרד החוץ של בריטניה הודיע על "בדיקה דחופה" לגבי גורלו של אזרח בריטי, שלטענת חבריו נהרג באחת מהפצצות צה"ל ברפיח. חבריו של האיש, עובד הומניטרי מאסקס שבצפון בריטניה, סיפרו כי נהרג ביום ראשון בעת שהוביל אספקה לבית החולים בעיר. בממשלת בריטניה הדגישו כי הם "מודעים לדיווחים", אך טרם התקבל מידע רשמי על מצבו.