מחזה לא שגרתי התרחש אמש במהלך מסיבת עיתונאים במנהטן, כשהזמר האמריקני יליד האיטי, ווייקליף ז'אן, פתח בבכי קורע לב מול המצלמות וביקש מאזרחי ארצות הברית לתרום לקרן התרומות שהקים למען סיוע לנפגעי רעש האדמה בהאיטי.

ז'אן, שנולד באי מוכה האסון, החל לבכות על הבמה, וסיפר לבאי מסיבת העיתונאים כי הוא לא בוכה על עצמו. "אני בוכה על תושבי האיטי", הסביר ווייקליף בעיניים דומעות.

עם זאת, ייתכן שזו לא הסיבה היחידה שגרמה לדמעות של המוזיקאי האמריקני. מסיבת העיתונאים של ז'אן כונסה למעשה לצורך מתן תגובתו על האשמות שהופנו נגדו בימים האחרונים, לפיהן הוא מנצל לצרכים פרטיים את כספי התרומות שנאספו בקרן שהקים למען האיטי.

"האם אי פעם השתמשתי בכספי הקרן לרווח אישי? ממש לא", אמר ז'אן במסיבת העיתונאים. "ספרי החשבונות של הקרן פתוחים ושקופים ויש לנו מבקר חיצוני שעובר עליהם מהרגע שהתחלנו לעבוד".

הביקורת כלפי המוזיקאי הופנתה דווקא כאשר קטעים מספרי החשבונות פורסמו אונליין ונתגלו בה פרטים. בהעברה בנקאית יוצאת דופן רכשה קרן התרומות זמן אוויר בשווי של 250 אלף דולר מחברת הפקות, שאותה שוקל ווייקליף לרכוש בעתיד.

"זה הזמן לפעול"

וויקליף ז'אן הוא מפיק וזמר אמריקאי עטור פרסים שנולד בהאיטי. הוא מוכר בעיקר בזכות שירי הראפ שלו, ביניהם "Someone please call 911" ו-"I'll be gone 'till November". את הפריצה המוזיקלית שלו הוא עשה כחלק מלהקת "הפוג'יז", לצד זמרת הנשמה לוריין היל.

בשנת 2005 ייסד ז'אן את הקרן לסיוע להאיטי שכבר בשנתה הראשונה העניקה מלגת לימודים לכ-4,000 סטודנטים במדינה לאחר שהוריקן היכה באזור. זו לא הפעם הראשונה שז'אן מואשם בניצול לרעה של כספי הקרן וקבלת הטבות מס במרמה בעקבות כך. בשנת 2006 נמצא כי 410 אלף דולר מתוך מיליון וחצי שנאספו בקרן הוצאו על פרויקטים פרטיים של המוזיקאי ותשלום על שכר דירה.

לאחר רעידת האדמה האחרונה בהאיטי יצא ווייקליף בקריאה להרים תרומה לקרן כדי שיהיה ניתן לסייע לתושבי המדינה. "זה הזמן לפעול", קרא המוזיקאי האמריקני. במדינה נמשכים החיפושים אחר אלפי נעדרים שעדיין נמצאים מתחת להריסות. על פי הערכות של גורמים באו"ם צפוי מספר ההרוגים באסון להגיע לכ-200 אלף איש.