סכנות העישון סיגירה אלקטרונית
העישון אסור, גם לסיגריות אלקטרוניות | צילום: רויטרס

מועצת העיר ניו יורק אישרה חקיקה האוסרת על עישון סיגריות אלקטרוניות בחללים סגורים ציבוריים. החוק למעשה משווה בין עישון סיגריות אלקטרוניות לעישון סיגריות "רגילות", שנאסר בחוק העירוני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הסיגריות האלקטרוניות, המופעלות על ידי בטריה, מחממות בפעולתן ניקוטין נוזלי ומשחררות אדים כימיים. יצרנים פרסמו בעבר כי ניתן לעשן את הסיגריות האלקטרוניות בכל מקום, אך מועצת העיר של ניו יורק לא הסכימה עם טענתם. ראש העיר מייקל בלומברג צפוי לחתום על החוק ולאשר אותו סופית בימים הקרובים, ובכך יושווה מעמדן של הסיגריות האלקטרוניות לסיגריות הפילטר - שעישונן אסור בחללים סגורים בעיר.

גם כאשר יאושר החוק, ההחלטה לא תהיה מיידית - האיסור ייכנס לתוקפו בתוך מספר חודשים, ולבעלי המסעדות והעסקים תינתן ארכה של כשישה חודשים להציב שלטים בנושא. דוברת מועצת העיר, כריסטין קווין, אמרה כי האיסור יקל על אכיפת החוק ל"אוויר נקי מעשן" בעיר. "סיגריות אלקטרוניות רבות מעוצבות ונראות כמו סיגריות רגילות, דבר שיכול להוביל לעימותים או בלבול". לדברי קווין, הנורמה השתנתה והיום "אנשים לא מתביישים להגיד שהעישון בפומבי אסור".

מעשנים מארגנים תביעה כנגד החוק

ארגון הבריאות העולמי טען כי יכולים להיות סיכונים גם לסיגריות האלקטרוניות, למרות שאלו נתפסות כבטוחות ובריאותיות יותר. רופאים אמריקנים רבים ממליצים על הסיגריות האקלטרוניות כאמצעי גמילה מסיגריות המכילות ניקוטין.

המעשנים של הסיגריות האלקטרוניות מוחים על ההחלטה, וחלק מהם אף מארגנים תביעה נגד העיר במטרה לבטל את החוק. "אני חושבת שזה מעצר שאנשים בתהליך גמילה של סיגריות, בעזרת סיגריות אלקטרוניות, יצטרכו לצאת החוצה ולהיות עם המעשנים", אמרה אחת המעשנות, אילונה אורשנסקי, לתקשורת המקומית.

"זה הרבה פחות מסוכן לסובבים", הוסיפה מעשנת אחרת שהביעה את אכזבתה מהחוק, "בגלל הסיגריה האלקטרונית האנשים מסביב לא צריכים להתמודד עם העשן".