נשיא ונצואלה ניקולאס מדורו (צילום: רויטרס)
הושבע לנשיאות. ניקולס מדורו | צילום: רויטרס

עידן חדש בוונצואלה? סגן הנשיא ניקולס מדורו הושבע לנשיאהּ בפועל של המדינה, בעקבות מותו מסרטן של הוגו צ'אבז. מדורו ניצל את טקס ההשבעה כדי לתקוף את ארצות הברית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אני נשבע בנאמנות המוחלטת ביותר לחבר הוגו צ'אבז שנגשים את החוקה בעזרת אגרוף ברזל של העם, המוכן להיות חופשי", אמר מדורו בטקס, שלאחריו נראו זיקוקים ברחבי הבירה. מדורו חזר על הרמיזות לפיהן האמריקנים אחראים למותו של צ'אבז ותקף את מדיניותם.

"במוקדם או במאוחר, האליטה האימפריאליסטית ששולטת בארצות הברית תהיה מוכרחה ללמוד לחיות בכבוד מוחלט כלפי האנשים באמריקה הלטינית", אמר. לפני ההשבעה הצהיר בכיר באופוזיציה כי אנשי האופוזיציה יחרימו את הטקס. מי שבכל זאת נכחו בו, בין היתר, הם נשיא אקוודור רפאל קוראה והכומר האמריקני ג'סי ג'קסון.

על פי חוקת המדינה, שנוסחה בשנת 1999, במקרה של מות הנשיא אמור דובר האסיפה הלאומית להתמנות לנשיא זמני. החוקה קובעת עוד כי בחירות חדשות לנשיאות צריכות להתקיים בתוך 30 יום.

אתמול: מסע ההלוויה של צ'אבז

מדורו בהלווייתו צ'אבס (צילום: רויטרס)
המונים עברו על פני הארון | צילום: רויטרס

אתמול התקיים בבירה קראקס מסע הלוויה של הנשיא צ'אבז 24 ראשי מדינות הגיעו מרחבי העולם כדי לחלוק כבוד אחרון לאחת הדמויות הצבעוניות והשנויות במחלוקת בפוליטיקה העולמית.

"איבדתי חבר קרוב ומנהיג גדול. הוא היה כמו אח בשבילי, ואני מרגיש כאילו איבדתי את עצמי", ספד לו ברגש אחמדינג'אד. "צ'אבז היה חבר יקר לכל מדינות העולם", אמר המנהיג האירני בפתח דבריו. "לנו, האירנים, האובדן קשה מאוד כי איבדנו חבר קרוב, מהפכן ומנהיג", ספד לצ'אבז עם נחיתתו בשדה התעופה על שם המהפכן סימון בוליבאר, זכה נשיא הרפובליקה האסלאמית לקבלת פנים חגיגית של צבא ונצואלה.

הממשל בוונצואלה הודיע כי ארונו של צ'אבז יוצב בדרך קבע במוזיאון צבאי במדינה, לאחר שיסתיים טקס ההלוויה הרשמי. גופתו של צ'אבז שהיה בעברו צנחן בצבא ונצואלה, מוצגת מאז יום שלישי באקדמיה הצבאית, שאותה פקדו מאז, לטענת השלטונות יותר מ-2 מיליון מתומכיו.