המגזין האמריקני "foreign policy" פרסם הלילה מסמך פנימי ומסווג של מחלקת המדינה האמריקנית, לפיו צבא סוריה השתמש בחודש שעבר בגז כימי נגד אוכלוסיה אזרחית. בבית הלבן, שם הצהירו בעבר כי פעולה שכזאת תהווה "קו אדום" עבור המשך שלטונו של הנשיא הסורי, מיהרו לשחרר הצהרה המכחישה את הפרסום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך החודש האחרון אספו דיפלומטים אמריקנים השוהים בטורקיה עדויות מרופאים, עריקים ואזרחים סורים - זאת כחלק מחקירה מקיפה שערכו לבדיקת הטענות אודות השימוש בנשק האסור. על פי הדיווח במגזין האמריקני, הראיות שנאספו הועברו במברק מיוחד לגורמים בבית הלבן על מנת שיוכלו להעריך מחדש את המצב במדינה.

דובר המועצה לביטחון לאומי טומי ויטור פרסם הצהרה בעקבות הדיווח בה נכתב: "הדיווח שראינו בכלי התקשורת בנוגע למקרים בהם, לכאורה, נעשה שימוש בנשק כימי לא תואם את מה שאנחנו מאמינים שמתרחש בסוריה".

בוושינגטון שיגרו במקביל מסר לשלטון הסורי לפיו הם עדיין רואים באסד אחראי לאבטחת הנשק הכימי. "אם המשטר יעשה את הטעות הטרגית וישתמש ביכולותיו הכימיות, נראה אותו כאחראי למקרה", הבהיר ויטור.

בתוך כך, נמשכת האלימות ברחבי המדינה. אתמול נהרגו לפחות 80 בני אדם ועוד עשרות נפצעו בשני פיצוצים שאירעו באוניברסיטת חומס שבסוריה. בשידורי הטלוויזיה הסורית תלו את האחריות ב"טרוריסטים" ששיגרו טילים לעבר הקמפוס, אך על פי דיווחים של פעילים מקומיים היו אלה מטוסים שירו את הטילים ובכך נרמז כי כוחותיו של אסד אחראים לפעולה, שהתרחשה ביום הראשון לִבחינות הסטודנטים באוניברסיטה.