"חרם? אין כוונה כזו". פרלמנט האיחוד (צילום: רויטרס)
בדרך לחרם כולל? ארכיון | צילום: רויטרס

ביקורת יוצאת דופן נגד המדיניות הישראלית: "המאבק הפלסטיני הוא המאבק שלנו" - כך צוטטה בעיתון ה"טיימס" של דרום אפריקה שרת החוץ במדינה מאיטה נקואנה-משהאבנה, שהוסיפה כי "החברים הפלסטינים שלנו מעולם לא ביקשו מאיתנו לסיים את קשרנו הדיפלומטיים עם ישראל, אלא ביקשו מאיתנו אך ורק שלא לבוא במגע עם הממשל הישראלי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שרת החוץ המשיכה את דבריה על קשריה הדיפלומטיים עפ ישראל, ואמרה כי "השרים של דרום אפריקה נכון לעכשיו לא מבקרים בישראל. אפילו חברי הועד היהודי יודעים למה אנו לא מבקרים בישראל. לא התבקשנו לסיים את הקשרים הדיפלומטיים עם ישראל, אך הסכמנו בינתיים להפחית את קשרי ההנהגה הבכירה בין שני המדינות, עד אשר דברים יחלו להיראות טוב יותר".

לדברי השרה הבכירה, "לפלסטינים יש שגרירות אצלנו בדרום אפריקה, ואנו תומכים בשגרירות במאת האחוזים. לא מדובר רק במאבק הפלסטיני, מדובר בסולידריות בין לאומית עם הפלסטינים. בפעם שעברה שראיתי את דגל פלסטין לא הצלחתי להירדם. מדובר בנקודות קטנות על המפה, וזה שבר לי את הלב".

בכנס שבו דיברה שרת החוץ של דרום אפריקה, לקחו חלק גם קבוצה פרו-פלסטינית שקראה לשחרור כל ה"אסירים הפוליטיים הפלסטיניים" הכלואים בישראל, ובראשם מרואן ברגותי.