כוחות רוסיים פולשים לגאורגיה
חיילים גאורגים. סוכל ניסיון ההפיכה | צילום: רויטרס

גאורגיה חשפה וסיכלה ניסיון הפיכה צבאית שנועד בסופו של דבר לחסל את הנשיא המכהן מיכאל סאקאשווילי - כך לפי דיווחים ראשוניים מהבירה טביליסי.

שר ההגנה של גאורגיה דיוויד סיחרולידזה אמר היום לכלי תקשורת מקומיים וזרים, כי המרד היה אמור לצאת מהבסיס הצבאי מוקרובאני במדינה. "500 חיילים גאורגים תיכננו לבצע את המהלך", אמר. על פי הדיווחים באמצעי התקשורת הגאורגים, המרד נמנע עוד בטרם יצא אל מחוץ לגבולות הבסיס. על פי הדיווח, האיש שעמד בראש התכנית הוא מפקד הכוחות המיוחדים של המדינה - שעדיין לא נלכד.

בדיקת האירוע מגלה - אולי לא במפתיע - "ידיים רוסיות" שניסו למשוך בחוטים. שר ההגנה הגאורגי אמר לטלוויזיה המקומית כי מפקדי ניסיון ההפיכה קיבלו את ההוראות למהלך היישר ממוסקבה. גם תזמון ניסיון ההפיכה הזה לא מקרי: מחר אמור היה להתחיל תרגיל צבאי של נאט"ו. חילוקי הדעות הקשים בין נאט"ו לבין רוסיה ידועים מזה זמן רב, כך שייתכן שהמהלך בגאורגיה נועד להעביר מסר רוסי קשוח לראשי מדינות נאט"ו.

באוגוסט האחרון פתחה רוסיה במבצע צבאי בדרום אוסטיה, לאחר שגאורגיה פלשה לאזור במטרה לספחו לשטחה. רוסיה הגיבה בחריפות ובמהלך הלחימה הרגה יותר מ-2,000 גאורגים, וגרמה להימלטותם של יותר מ-100 אלף אזרחים מבתיהם. התשתיות בגאורגיה נפגעו קשות, וגם נמל התעופה המקומי הושבת. מאז סיום המבצע נשארו היחסים בין שתי המדינות מתוחים למדי.