תושבת ארצות הברית בת 55 שננשכה על ידי שימפנזה במשקל כבד אושפזה אתמול במצב חמור אחרי שפניה הושחתו. התוקף - שימפנזה זכר בן 15 במשקל של 90 קילו ועונה לשם טראוויס.

טראוויס הוא לא סתם קוף שגר בקונטיקט - הוא כוכב פרסומות וסרטים. תושבי סטאמפורד מכירים אותו היטב. המשטרה בודקת מה גרם לו, לטראוויס, לשנות את ההתנהגות שלו באופן כל כך קיצוני. או במילים קצת פחות עדינות: למה טראוויס השימפנזה, השתגע?

האישה הנתקפת, קרלה נאש, היא חברתה של בעלת השימפנזה. נאש עדיין מאושפזת ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים, וכנראה שהיא כבר לא תחזור לחיות את חייה כפי שהיו לפני ההתקפה האכזרית - פניה הושחתו על ידי הקוף שהשתולל בזעם. לשוטרים לא נותרה ברירה, והם נאלצו לירות בו למוות. ד"ר ביל אקלי מבית החולים בסטאמפורד שקיבל את גברת נאש אמר: "אני עובד בבית החולים זמן רב, ומעולם לא ראיתי משהו כל כך דרמטי על חולה חי".

חיידק מסוכן

קפטן ריצ'ארד קוקלין ממשטרת סטאמפורד אמר שטראוויס בן ה-15 סבל מזיהום חיידקי בגופו. המחלה היא שגרמה לו לאבד את עשתונותיו.

ביום שני התנהג הקוף בצורה מוזרה. בשלב מסוים בעלת הקוף דאגה וחלטה לו תה כדי שיירגע. אבל משהו שהיה אולי בתה, אומרים במשטרה, הוא שגרם לו למחלה שהוציאה אותו מדעתו. הקהילה השקטה בצפון העיר סטאמפורד רוחשת ורוגשת. הם מבוהלים מההתקפה אבל בעיקר אבלים על לכתו של הכוכב המקומי, קוף השימפנזה טראוויס שהשתנה ביום אחד.

למרות התדמית העדינה שלו, לשימפנזה יש כוח אדיר: לקוף שימפנזה זכר בוגר יש כוח של ארבעה עד חמישה גברים בוגרים.

גידול שימפנזה כחיית מחמד גורמת פעמים רבות לבעיות חמורות. דריל וולאייס מאן, זואולוגית, אומרת כי "הם הופכים לתוקפנים כלפי הבעלים כשהם מגיעים לגיל בגרות, וברגע שבאו במגע עם החברה האנושית, חברת השימפנזות הפראית לא תקבל אותם בחזרה. לעיתים הם ייפגעו בשימפנזה המבוית".