דובי הקוטב - סמל המאבק (צילום: דיילי מייל)
דובת קוטב ובנה על קרחון נמס | צילום: דיילי מייל

התמונות הללו לא ישאירו אתכם אדישים: תמונות של גור דב קוטב ואמו לכודים על קרחון קטן בלב ים פורסמו היום על ידי פעילים למען הסביבה. ארגון למען הפחתת גזי החממה הציג את התמונות הנוגעות ללב הללו כתמרור אזהרה להתחממות הגלובלית. על פי התיאור, הדובים נסחפו למרחק של עשרות קילומטרים מחוף בטוח על גוש הקרח שהולך ומצטמק , הולך ונמס.

הצלם אריק לפראנס צילם את התמונה כשיצא מכיוון חופי נורווגיה לקוטב הצפוני: "כשהתקרבנו לדובים ראינו שהגור והאם במצב של מצוקה. האם ניסתה להגן על חייו של הגור המפוחד וניסתה למנוע ממנו לנוע", הוא אומר ומוסיף: "הם נסחפו למרחק של עשרים קילומטרים מחוף מבטחים". הצלם מספר שחלק מהאנשים על הסיפון ניסו לשכנע את הקברניט להעלות את הדובים לספינה, "אבל זה לא היה אפשרי".

האם התמונות הן בסך הכול טריק פרסומי?

דובים בין נורבגיה לקוטב הצפוני (צילום: דיילי מייל)
לכודים או ציידים? | צילום: דיילי מייל

התמונות האלה ששוחררו רק היום לפרסום, צולמו כבר בחודש אוגוסט האחרון. פעילים סביבתיים לא מכחישים את העובדה שהתמונות צולמו לפני חודשים ארוכים אך הם טוענים שכעת שבירת הקרחונים מתרחשת בכל שנה יותר ויותר מוקדם והקרחונים מאחרים לקפוא מחדש בסתיו.

כמה מומחי קוטב שדיברו עם רשת BBC אמרו כי בתמונה נראים האם וגור הדובים, בן 9 חודשים, במהלך מסע ציד שערכו, בו הם יורדים אל מתחת לפני הים. המומחים מעלים טענה לפיה כשהתמונה צולמה - הם אולי עלו לגוש הקרח כדי לנוח.

על פי המומחים, דובי הקוטב יכולים לשחות למרחקים עצומים של עשרות קילומטרים. כך, אולי, לתמונות העצובות האלה - היה סוף לא כל כך טראגי.