רוחאני וחמנאי - לא עומדים לבחירה , אבל ס (צילום: חדשות 2)
חמינאי ורוחאני. משקרים לעולם? | צילום: חדשות 2

האם המשטר האירני משקר למערב? כשבוע לפני פתיחת שיחות הגרעין מול המעצמות, מזהירים גולים אירנים מתנגדי המשטר השייכים לארגון הקרוי "מועצת ההתנגדות הלאומית של אירן" כי טהרן פועלת להעביר מתקן מחקר לנשק גרעיני למיקום חשאי במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי אנשי האופוזיציה הגולה של אירן, יש בידיהם מידע הטוען כי מרכז המחקר של הנשק הגרעיני האירני בטהרן מועבר למיקום חדש וסודי - זאת כדי להימנע מגילויו לקראת המו"מ עם המעצמות שצפוי להתחיל ביום רביעי הקרוב בז'נבה. לטענתם, במרכז עובדים כמאה חוקרים, מדענים ומומחים מקומיים שאחראים להפיכת חומרים רדיואקטיביים לשימוש כנשק גרעיני.

חברי הארגון האופוזיציוני, שמקום מושבו בפריז, מצטט מקור הפועל בתוך אירן - כך לטענת חבריו. לדבריהם, מכון המחקר לנשק גרעיני יעבור למרכז מאובטח וסודי במרחק של 1.5 קילומטרים ממיקומו הנוכחי. "יש קשר בין העברת מכון המחקר לשיחות עם המעצמות מפני שהמשטר צריך להמנע מהסיכון שפקחי האו"ם יבקרו במקום", אמר מאהדי אבריצ'מטחי, שהעביר את הדיווח.

חברי הארגון חשפו בעבר את הכורים בנתאנז ואראק

כור הפלוטוניום באראק (צילום: מתוך הדיילי טלגרף)
המתקן למים כבדים באראק. ארכיון | צילום: מתוך הדיילי טלגרף

חברי הארגון, שחשפו בעבר את קיומו של המתקן להעשרת אורניום בנתאנז ואת הכור למים כבדים באראק ב-2002, צוטטו בסוכנות הידיעות "רויטרס" שסייגה את הדיווחים בטענה שקבוצת הגולים האירניים עשויה להיות מונעת ממניעים פוליטיים כנגד משטר האייתוללות במדינה.

על פי הדיווח, חברי הארגון העבירו ביולי האחרון מידע על כור גרעיני תת קרקעי שנבנה במדינה סמוך לעיר קום. הדיווח משך את תשומת ליבה של הקהילה הבינלאומית - ואף הוזכר בנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך נאומו בעצרת האו"ם בתחילת החודש. הוא ככל הנראה צפוי להיות מועלה במהלך דיוני המו"מ מול המעצמות.

הטענות של האופוזיציה האירנית עולות כמה ימים לקראת הפגישות של נציגיה של אירן עם נציגי המעצמות בז'נבה כדי לקדם את השיחות לפירוקה של אירן מפרויקט הגרעין שלה. בחירתו של חסן רוחני לנשיא, עם מסר מתון יותר למוסד האירני, העלתה ציפיות לשינוי ואולי פריצת דרך במו"מ על תכנית הגרעין האירנית שנתפסת בקהילה הבינלאומית כתכנית להשגת נשק גרעיני. ציפיות שעשויות להתברר כמאכזבות למדי, אם אכן אירן פועלת להסתרת מרכזי הפיתוח הגרעיני שברשותה.

לריג'אני: "אירן לא רוצה פצצה גרעינית"

עלי לאריג'אני, יו"ר הפרלמנט האירני (צילום: רויטרס, חדשות)
אירן תוכיח שהיא לא רוצה פצצה. לריג'אני | צילום: רויטרס, חדשות

אמש התראיין דובר הפרלמנט האירני, עלי לריג'אני, לתוכניתה של כריסטיאן אמנפור ברשת CNN האמריקנית. לריג'אני הבהיר כי אירן לא מעוניינת בפיתוח נשק גרעיני: "אם במערב אומרים שאירן לא צריכה לפתח גרעין למטרות צבאיות או לא לפתוח בצעדים שיובילו לכיוון הזה, אירן תוכיח שזו לא הכוונה שלה".

דובר הפרלמנט האירני הדגיש כי לנשיא רוחאני ניתן אישור ממנהיגה העליון של אירן, עלי חמינאי, לפתוח בשיחות מול המעצמות - ולהגיע להבנות בנושא הגרעין. "העניין יכול להיפתר תוך זמן קצר מאוד, אירן לא רוצה פצצה", הדגיש לריג'אני.

אירן תאפשר בדיקות פולשניות ומקיפות באתרי הגרעין

תמונת ארכיון (צילום: AP)
הכור בפורדו. חלק מהמו"מ? | צילום: AP

מוקדם יותר אתמול, כחלק מההכנות לשיחות הגרעין בין טהרן לבין המעצמות, דיווח העיתון "וול סטריט זורנל" כי הרפובליקה האסלאמית מתכוונת לספק למערב מספר הצעות להגבלת תכנית הגרעין שלה.

העיתון האמריקני ציטט גורמים רשמיים שתודרכו לפני הפגישה המתוכננת של בין נציגי אירן למעצמות בשבוע הבא, לפיהם ממשל רוחאני מוכן להגביל באופן משמעותי את תכנית הגרעין בתמורה לכך שארצות הברית ואירופה יתחילו להפחית באופן הדרגתי את הסנקציות, שפגעו באופן חמור בכלכלה האירנית.

על פי הדיווח, ההצעה האירנית תכלול בין היתר הגבלה על מספר הצנטריפוגות הפועלות בשטח אירן, כמו גם הבטחה להגביל את העשרת האורניום לרמה של עד 20% - רמה שמעליה נחשב האורניום לנשק גרעיני.

אירן מתכוונת להציע בנוסף לפתוח את מתקני הגרעין במדינה לבדיקות בינלאומיות פולשניות ומקיפות, ולא להגביל את הגישה אליהם כפי שנעשה עד כה. הממשל בטהרן שוקל עוד האם להציע לסגור את המתקן ההשערה בפורדו כחלק מתכנית ההגבלות המוצעת, זאת על אף שאירן הכחישה פעם אחר פעם כי מדובר בחלק מתכנית הגרעין למרות טענותיה של ישראל וארצות הברית בנושא.