"התגברות ההתנכלויות ליהודים" (ארכיון) (צילום: רויטרס)
הפעולה בעזה מעוררת אנטישמיות באירופה | צילום: רויטרס

סימנים מדאיגים לכך שהלחימה בעזה גוררת מעשי אלימות נגד יהודים באירופה: גילויי אלימות נרשמו בימים האחרונים בקהילות היהודיות בצרפת, שוודיה ובריטניה. בטולוז שבדרום מערב צרפת אלמונים דחפו אמש מכונית בוערת לתוך בית כנסת.

בהילסנבורג שבדרום שוודיה נזרק בקבוק תבערה לתוך בית הקהילה, שוטר ששמר על הבית אמר כי "מישהו שבר את החלון, וראינו משהו בוער עף פנימה". שכנים הזעיקו את כוחות ההצלה, שהספיקו להתגבר על האש לפני שהיא הספיקה להתפשט. זו לא הפעם הראשונה שהמרכז היהודי מותקף, בשבוע שעבר היה ניסיון הצתה דומה, באותו הבית.

על בית השגרירות בשטוקהולם הופיעו הבוקר כתובות נאצה נגד היהודים ועוד כתובות ביחס למלחמה שמתנהלת בעזה. באחת מהן נכתב: "רוצחים ... שברתם את הפסקת האש", " אל תקריבו את הפלסטינים לטיהור אתני".

"רוצחים"

צרפת היא המדינה בה חיות הקהילות הגדולות ביותר של יהודים ושל מוסלמים במערב אירופה. ב-2002, כשהמתח עלה במזרח התיכון, 2300 יהודים עזבו את הבית ועלו לישראל, בעידוד האירועים האנטישמים שהטילו צל של פחד על הקהילות בצרפת כולה.

בהצהרה שפורסמה היום על ידי משרדו של נשיא צרפת, נאמר שהמשטרה לא תסבול אירועים אלימים שקשורים לאלימות בעזה. שר הפנים הצרפתי נפגש עם ראשי הקהילות המוסלמיות והיהודיות בפריז כדי להודיע להם שהמשטרה לא תגלה שום סבלנות לאירועים אלימים.

הנזק בבית הכנסת בטולוז מסתכם אמנם בשער שבור וכמה סימני שריפה זניחים, אבל האירוע מדליק נורה אדומה לאנשי הקהילה. בזמן שהמכונית הבוערת התנגשה בשער - רב הקהילה העביר שיעור בתוך בית הכנסת. סמוך לבית הכנסת נמצאו בקבוקי תבערה.

ארמנד פארטוש מהקהילה היהודית בעיר אמר "אני מאמין שמשהו ניסה לשרוף את בית הכנסת על יושביו, אבל הם ברחו שנשמעה האזעקה". פארטוש אמר "ביקשנו מהמשטרה יותר אנשים בשכונות היהודיות ולמוסדות היהודיים, אני ממש מפחד שהאנטישמיות תרים את ראשה שוב ושהמשבר הנוכחי ברצועה יעבור גם לצרפת".

בבריטניה, הארגון להגנה על הקהילה היהודית מדווח על יותר מעשרים אירועים אנטישמים, בהם הצתה של דלת בית כנסת בצפון לונדון ביום ראשון האחרון. אנשי הקהילה אומרים שצעקות כמו "יהודי מסריח" , "רוצחים" או "שחררו את פלסטין" הפכו לעניין של שגרה סביב המוסדות היהודים והישראלים בבריטניה. "אנו חוששים שזה יהפוך גרוע וקשה יותר ויותר, מניסיון אנו יודעים שהדברים האלו באים בגלים", אמר מארק גארדנר, מראשי הקהילה היהודית בלונדון.

הפגנה המונית פרו פלסטינית באנטוורפן, בלגיה, הפכה גם היא לאלימה. המפגינים השחיתו בית של יהודים בעיר ושברו תיבות דואר ברחוב. הנזק לא היה גדול, 12 בלגים מוסלמים נעצרו.