כבר זמן רב שמשכן האספה הלאומית, הפרלמנט הצרפתי, לא הוקף בכל כך הרבה כוחות משטרה. על הפרק: הצעת "נישואים לכולם" של הנשיא הולנד - אישור נישואים לבני אותו המין. צרפת כולה הייתה חלוקה בעד או נגד הסוגיה, נדמה שאיש לא נשאר אדיש. באולם המליאה האווירה הייתה מתוחה, ולא היה ברור אם יש רוב ליוזמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ברגע ההצבעה התברר לאן נושבת הרוח: רוב הצירים תמכו בנישואים לכולם, והשתיקו במחיאות כפיים נדירות את המיעוט המתנגד. בעוד באולם השמחה פרצה, מחוץ לאולם מפגינים התפרעו באלימות מול כוחות המשטרה. התומכים - יצאו לחגוג.

צרפת היא המדינה ה-14 בעולם המתירה נישואים חד מיניים. הולנד פרצה את הסכר בשנת 2001, ואחריה באו בלגיה, מדינות סקנדינביה, קנדה, ספרד, פורטוגל, אורוגוואי, ארגנטינה ובחודש האחרון גם מדינה ראשונה באזור האוקיינוס השקט - ניו זילנד. גם בפרלמנט הבריטי עברה קריאה טרומית לאישור נישואים חד מיניים בתמיכת המפלגה השמרנית וראש הממשלה קמרון.

ירקדו על מדרגות הרבנות? (צילום: רויטרס)
ירקדו על מדרגות הרבנות? | צילום: רויטרס

גם אובמה תומך

יש מי שמספר שגם בדיונים סגורים תמך בזמנו הקרדינל ברגוליו, האפיפיור פרנציסקוס, במתן שוויון זכויות להומוסקסואלים. בארה"ב בית המשפט העליון דן בנושא נישואים חד מיניים ויכול להביא לפסיקה מהפכנית, היכן שכבר תשע מדינות מתוך ה-50 אישרו נישואים חד מיניים, בתמיכת הנשיא אובמה.

ומה בארץ? בישראל כמובן מוסד הנישואים נשלט בידי המוסדות הדתיים, על פי הסכם הסטטוס קוו, משמע שהיהודים בישראל צריכים להינשא על פי ההלכה ובידי הרבנות. פסיקות בג"צ והנחיות היועץ המשפטי לממשלה מכירות בחלק מהזכויות האזרחיות של החד מיניים, אבל יש עדיין קשיים גדולים. לפעילים בתחום בארץ יש תקווה שהרוח החדשה במערב תשפיע גם אצלנו.