שמש מס' 2? עיבוד תמונה (צילום: רויטרס)
בקרוב: שתי שמשות? עיבוד תמונה | צילום: רויטרס

האם יש "שמש נוספת" בדרך אלינו? כדור הארץ עשוי למצוא את עצמו, עוד השנה, תחת השפעתן של שתי שמשות למשך כמה שבועות.

רוצים לקבל עדכון ישירות לפייסבוק ברגע הזריחה הכפולה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

מדענים באוסטרליה מבהירים שזו לא תהיה שמש אמיתית, אלא רק התפוצצות שתזכיר את השמש - פיצוץ של כוכב או של מערכת כוכבים שצפוי "להדליק" את שמי הלילה. המדענים, וגם אנחנו, ממתינים בקוצר רוח.

פיצוץ הכוכב, או מותו של הכוכב - תופעה המכונה "סופרנובה", תספק לנו בכדור הארץ את מופע האור המרהיב ביותר שידענו אולי מאז היווצרותו של העולם. על פי המדענים, לאחר ההתפוצצות ובמשך כמה שבועות, לא נדע כלל חשכת לילה.

אולי השנה - אולי עוד מיליון שנה  

קבוצת הכוכבים במערכת אוריון המכונה "ביטלג'וס", במרחק של 640 שנות אור מכדור הארץ, נראית היום לאסטרונומים כענק שהופך לאדום יותר ויותר בשמיים. משמעות הצבע ההולך ומתחזק היא שהמערכת הזו קרובה לסיום חייה והיא עומדת להתפוצץ.

כשהיא תתפוצץ, בסופו של דבר, היא תשחרר גלים עצומים של גזים שרופים שייראו ממרחק כה רב כ"שמש חדשה". אבל המדענים לא יכולים לקבוע את השאלה החשובה ביותר - מתי בדיוק זה יקרה.

בראד קארטר, מרצה בכיר לפיזיקה באוניברסיטה של דרום קווינסלנד באוסטרליה, אומר שאנו צפויים לראות את המראה המוזר עוד לפני סופה של השנה. מדענים ופיזיקאים אחרים מאשרים שאירוע כזה בדרך והוא באמת יכול להתרחש עוד השנה אבל מאידך טוענים כי זה יכול לקרות בכל זמן - במהלך מיליון השנים הבאות.